Obsah
Warfarinová dieta
Warfarinová dieta – Warfarin je jedním z těch léků, jehož vedlejší účinky mohou v extrémním případě dokonce zastínit příznivý vliv na naše zdraví. Pokud vám tedy lékař předepsal warfarin, pak byste rozhodně neměli podcenit důkladné prostudování příbalového letáku. Je totiž možné, že vás lékař zapomněl informovat o některých důležitých zásadách, které je třeba dodržovat – například co (ne)jíst.
Co je warfarin zač
S warfarinem mají bohaté zkušenosti pacienti trpící vysokým krevním tlakem a souvisejícími potížemi s kardiovaskulárním systémem. Předepisuje se při zvýšeném riziku vzniku trombů (krevních sraženin), které by se mohly dostat do životně důležitých orgánů a ucpat některou z cév, která jej zásobuje. Lék warfarin je schopen blokovat působení vitaminu K – jednu z nezbytných látek zodpovědnou za srážení krve. Za normálních okolností dokáže vitamin K pomoci třeba v případě krvácející rány, urychlí totiž vznik strupu. Stejně tak však může být nebezpečný, pokud je jej v krvi moc. Pak snadno dojde ke zmíněné embolii. A právě warfarin jako jeden z mála léků je schopen jejímu vzniku předejít. Jedná se však o lék s řadou nepříjemných vedlejších účinků, jehož užívání s sebou nese i řadu rizik. Proto je jeho výdej striktně vázán na lékařský předpis.
Rizika spojená s užíváním warfarinu
Protože warfarin ředí krev, nabízí se vcelku logický důsledek, který jeho užívání může přinášet: krev by mohla být až příliš řídká a při libovolném, třeba jen nepatrném poranění následně může dojít k silnému krvácení s prodlouženou dobou srážlivosti. Na to je tedy třeba vždy pamatovat: pokud warfarin užíváte, dodržujte zvýšenou opatrnost. To však není jediný nepříznivý vedlejší efekt. Warfarin je například silně teratogenní (způsobuje závažné vývojové vady plodu) – proto jej v žádném případě nesmí užívat těhotné ženy. Navíc je tento lék velmi reaktivní a snadno mění účinnost jiných léků. Dobře reaguje například s antibiotiky. Pokud tedy dostanete předepsaný jiný lék, rozhodně svého lékaře informujte o tom, že již užíváte warfarin.
Jak je to s jídelníčkem při užívání warfarinu
Zásadní složkou jídelníčku, která je užíváním warfarinu ovlivněna, jsou potraviny obsahující vitamin K. Ten v hojném množství najdeme například v listové zelenině (brokolice, kapusta, zelí, špenát, salát), v různých natích a zelených rostlinách (rukola, čekanka, kopr, řeřicha), dále v zeleném čaji, luštěninách, vnitřnostech nebo kuřecím a telecím mase. Jak už bylo řečeno, warfarin blokuje funkci vitaminu K a zvýšený příjem tohoto vitaminu proto bude působit jako antagonista léku a tlumit jeho účinky (čím více vitaminu K, tím menší vliv warfarinu).
Na druhou stranu bez životně důležitého vitaminu K náš organismus nemůže fungovat, proto je nutné, aby organismus dostával stále jeho dostatečný příděl. Při tzv. warfarinové dietě je tedy třeba najít rovnováhu mezi příliš malým a naopak příliš vysokým příjmem vitaminu K. Ideální je denně zkonzumovat jej přibližně stejné množství, cca 250 mg – je však důležité vyhýbat se nárazové konzumaci potravin, které mají zvýšený obsah vitaminu K (viz uvedený přehled). Do svého jídelníčku je sice zařadit můžete, spíše však omezeně a nepříliš často.
Zatím žádné komentáře