Která dieta je v roce 2022 nejlepší? Ultimátní průvodce 16 dietami!

Která dieta je nejlepší? Ultra průvodce dietami! Potřebujete shodit nějaká ta přebytečná kila a poohlížíte se po vhodné dietě? Nejrůznější internetové magazíny jsou jich doslova plné, přesto ve svém okolí stále ještě vídáme velký počet lidí potýkajících se s nadváhou. Absolutně klíčová je totiž volba té správné diety. A my vám s ní rádi pomůžeme.

Ještě předtím, než se bezhlavě vrhnete do první diety, kterou jste objevili na internetu, si uvědomte, že jednostranné zásobení těla pouze přísně vybranými živinami se může dříve nebo později projevit na vašem zdravotním stavu. U některých oblíbených diet se dokonce mohou první negativní účinky projevit už po týdnu od jejich zahájení!

Jak vybrat vhodnou dietu aneb diety, které fungují

O tom, jaký stravovací program si pro sebe nakonec zvolíte, by mělo rozhodovat několik faktorů:

 • zdravotní indispozice
 • výsledná váha, jíž byste chtěli dosáhnout
 • síla vůle
 • finanční možnosti
 • běžné denní návyky
Opravdu nelze hned na první pokus doporučit tu nejlepší dietu napříč všemi našimi čtenáři a především čtenářkami. Zatímco někomu může vyhovovat každodenní striktně nastavený jídelníček, jiní se zase bez určité variability a svobodného rozhodování neobejdou. Pojďme si tedy nyní všechny diety projít pěkně popořadě.

Která dieta je nejlepší? Ultra průvodce dietami!

Jak jsme vybírali nejlepší diety do našeho srovnání?

Zaměřili jsme se na ty, o kterých se nejčastěji chcete dozvědět něco navíc a také na ty, co aktuálně doslova hýbou internetem. Vždy jsme porovnávali přínos osvědčených diet bez dalších pomocných prvků, jako je například pravidelné cvičení.

 

Která dieta je nejlepší? Ultra průvodce dietami!

A jaké diety si nes představíme? Tady je náš malý seznam. A v samotném závěru navíc porovnáme jednotlivé diety mezi sebou, abychom vám s klidným svědomím mohli doporučit tu skutečně nejlepší dietu. Mimochodem jedeme podle abecedy, aby nikdo nemohl říct, že jeho oblíbený stravovací směr nějakým způsobem zvýhodňujeme nebo naopak. Často je totiž hodnocení velmi subjektivní a co jednomu vyhovuje, může druhého uvrhnout do nekonečného kolotoče hubnutí a jo-jo efektů. A jaké diety si dnes představíme, zhodnotíme a případně doporučíme?

 • Atkinsonova dieta
 • Bezezbytková dieta
 • Cambridge dieta
 • Dash dieta
 • Dělená strava
 • Dieta podle Mačingové
 • Dieta podle krevních skupin
 • Dukanova dieta
 • Ketonová dieta
 • Mléčná dieta
 • Paleolitická nebo také paleodieta
 • Raw dieta
 • Sacharidové vlny
 • Středomořská dieta
 • 30denní dieta
 • 90denní dieta

 

1 – Atkinsonova dieta – čtyři fáze vysokého příjmu sacharidů

V nadpisu jsme vystihly obě hlavní přednosti Atkinsonovy diety. Pravidla jsou v podstatě velmi jednoduchá a ne nepodobná dietě Dukanově, o které píšeme níže. I tady je postup třeba rozdělit do čtyř fází. Dá se držet dlouhodobě a stojí dokonce na lékařských základech, protože ji vypracoval Dr. Roberts Atkins.

Ve své době byla tato osvědčená dieta hodně démonizovaná, neboť prakticky jediným jejím pravidlem je omezení sacharidů na max. 20 gramů denně, množství bílkovin ani tuku naopak Atkinsonova dieta neomezuje. Potíž tkví v tom, že tento typ diety vyhovuje pouze lidem s tzv. rychlým metabolismem, kteří ji podpoří navíc i nějakým mírným cvičením, pro ostatní půjde jen o nepříjemnou přípravu jídla pode tabulek, s níž budou dosahovat vysněné váhy jen velmi pomalu a díky jo-jo efektu pravděpodobně znovu naberou ztracená kila zpět.

Měli byste vědět:
Mozek potřebuje denně pro svou správnou funkci přibližně 5 gramů sacharidů, všechny ostatní výživové látky si tělo dokáže syntetizovat z našich tuků. Omezení sacharidů na hranici 20 gramů se proto rozhodně nemusíte bát. Koneckonců ty nejlepší diety často pracují právě s tímto faktorem.

 

Chcete vědět víc? Atkinsonova dieta v podání Míši vám TADY odhalí všechny svá tajemství od konzumace zdravých sacharidů až po doporučený ukázkový jídelníček!

 

2 – Bezezbytková dieta – populární trend, určený jen pro nemocné

Chtě nechtě musíme v našem článku zmínit i tuto dietu, protože byť jde původně o zdravotnický prostředek určený pro úlevu při chronických střevních potížích nebo těžkých pooperačních stavech, stále častěji ji můžeme nalézt i na portálech zabývajících se hubnutím a zdravou výživou.

Nebudeme se příliš rozepisovat. Stačí vědět, že tato dieta neobsahuje téměř žádnou vlákninu, která je pro zdraví našich střev nebytná. Bez ní se neroztahují do žádoucího objemu a zastavuje se i jejich peristaltika. Vláknina navíc pomáhá navozovat pocit sytosti a uspokojení, což je přesně to, co při hubnutí potřebujeme.

Vyznavač bezezbytkové diety naopak může jíst díky nižší sytící schopnosti potravin naopak ještě více než obvykle, takže o redukci kalorií nemůže být řeči. Se špatnou peristaltikou střev se navíc spojují i nejrůznější přidružené zdravotní problémy, takže pokud vám lékař bezezbytkovou dietu nepředepsal, nesnažte se o ni ani krátkodobě!

 

Přečtěte si více o bezezbytkové dietě ZDE. 

 

3 – Cambridge dieta – kouzlo vyvážené stravy spojené s pohybem

Nemáte rádi dlouhé diety a raději byste vsadili na trvalou změnu životního stylu? Pak se vám Cambridge dieta určitě zalíbí. Musíte se však svěřit do rukou profesionálů.

Jejím základem jsou totiž instantní nízkokalorická jídla, obsahující zároveň velké množství bílkovin. Jsou určeny pro plnohodnotné nahrazení běžného jídelníčku, nemusíte tedy počítat žádné kalorické tabulky ani studovat složitá výživová doporučení.

Jednoduše dostanete již hotový stravovací balíček, z něhož si budete brát hotová jídla pode své chuti a aktuálních potřeb. Cambridge dietu je doporučeno kombinovat s dostatečným pohybem, takže můžete v relativně krátkém čase zaznamenat výrazné snížení hmotnosti.

Důležité jsou také konzultace s odborným poradcem, který vás připraví na bezproblémový přechod k běžnému jídelníčku a celkovou změnu životního stylu po dietě. Dodržíte-li všechna uvedená doporučení, půjde pro vás o poměrně rychlou cestu k vysněné postavě. Jen se připravte na to, že kvůli konzultacím nebo výživovým doplňkům budete muset trochu sáhnout do peněženky. Na oplátku však dostane svůj Cambridge Weight Plan, díky němuž bude vaše snaha maximálně efektivní.

Zajímá vás, jak vypadá Cambridge dieta v praxi? Podívejte se, co o ní napsala naše redaktorka Míša ZDE.

Cambridge dieta

4 – Dash dieta aneb jak zhubnout 5 kg

Tahle mánie se rozšířila na internetu v roce 2016. Jde o hit, díky němuž prý dokážete za pouhé dva týdny zhubnout 3-5 kg, a to bez počítání kalorií nebo nelidské dřiny v posilovně. A na jakém principu Dash dieta pracuje?

Není nepodobná dietám nízkosacharidovým, jen s tím rozdílem, že striktní zákaz přijímání sacharidů platí jen v prvních krátké fázi diety, přičemž celá dieta trvá 10 týdnů. A jak na to?

Dash dieta – návod

 1. fáze trvá 14 dní a během ní nutné eliminovat konzumaci jakýchkoliv sacharidů.
 2. fáze je změřena na podporu hubnutí. V jídelníčku jsou kromě bílkovin nejrůznější druhy celozrnného pečiva, a také ovoce. Cílem druhé fáze je udržení nízké váhy získané v prvních čtrnácti dnech diety, a v ideálním případě i odbourání jednoho či dvou kil tuku navíc.

Původně šlo o dietu vymyšlenou americkými lékaři pro pacienty trpícími vysokým tlakem, velmi brzy si ji však zamilovaly nejrůznější internetové komunity. Je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže a nevyžaduje žádné striktní dodržování přesně předepsaného jídelníčku. Na druhou stranu budete pravděpodobně v prvních třech dnech trpět změnami nálad a prudkými chutěmi na sladké, než se vaše hladina krevního cukru ustálí. Mimochodem podobné výkyvy popisuje část uživatelů i ve chvíli, kdy do svého jídelníčku po čtrnáctidenním sacharidovém hladovění přidají ovoce. Nebezpečím je také možný jo-jo efekt.

 

5 – Dělená strava aneb efekt vyloučení prázdných jídel

Jde vlastně o takový pomyslný střed hubnoucí osy. Nehubnete rychle, ale ani pomalu. Navíc jde o osvědčenou dietu, která funguje, ovšem z docela jiných důvodů, než si možná myslíte. A o co v ní vlastně jde? Je to jednoduché. V rámci jednoho jídla totiž nemůžete konzumovat „květinky“ a „zvířátka.“ Jinými slovy musíte striktně oddělovat sacharidy a bílkoviny. Jednoduché? Ani ne.

Musíte si totiž zvyknout především na to, že do svého jídelníčku budete muset z nouze zařadit mnohem více zeleniny než dřív. Ke steaku si totiž nemůžete dát brambory plné škrobu, ale pouze a výhradně zdravou zeleninu jako je třeba chřest, kedlubny, květák, brokolice, mrkev apod.

Máte přece jen chuť na brambory? Tak to bude chtít další zeleninu, protože maso je k nim zkrátka zapovězené. Navíc díky zákazu společné konzumace bílkovin a sacharidů budete muset z jídelníčku vyloučit všechny tzv. prázdné potraviny. Typicky jde o nejrůznější dortíčky, smažená jídla a fast food všeobecně. A právě tyto dva faktory dohromady zaručují účinnost celé diety.

Bohužel opět jde spíš o změnu životního stylu než skutečnou dietu. Abyste si totiž svou váhu udrželi, budete se muset s omezením „zvířátek“ a „kytiček“ potýkat dlouhodobě, a to někdy i celý život. Samotné dělení stravy má tak na vaše kila vliv úplně minimální a jeho striktní dodržování je tak zkrátka zbytečné. A druhou stranu občasné hříšky svádí i k mnohem závažnějším prohřeškům – viz. již zmíněné dortíčky. Tahle dieta je proto především o silné vůli.

Která dieta je nejlepší? Ultra průvodce dietami!

6 – Dieta podle Mačingové – jídelníček na 28 dní

Tato dieta sází hodně na vaši intuici. Nepředepisuje totiž velikosti porcí nýbrž apeluje na váš pocit sytosti. Jinými slovy, přestat jíst je třeba ihned v okamžiku, kdy pocítíte, že už máte dost, a to bez ohledu na to, kolik jídla na talíři ještě zbývá. Je rozdělena na čtyři týdny, v nichž každý jeden týden má své preferované potraviny, jež je třeba v jídelníčku upřednostňovat.

 1. týden jde zejména o mrkev, červenou řepu a fazolové lusky, jež dokáží tělo zásobit potřebnými živinami a zároveň nastartují žádoucí detoxikační proces.
 2. týden přichází čas pro bílkoviny a sacharidy. Velmi doporučováno je kysané zelí pro úpravu střevní mikroflóry a posílení imunity.
 3. týden už přichází ke slovu pestrá strava. Hlavním tématem je regulace pocitu nasycení, díky němuž pocítíte uspokojení už po velmi malých porcích jídla. Navíc zmizí pocity podvýživy, jež lidé trpící nadváhou paradoxně často pociťují.
 4. týden již kombinuje všechny naučené zásady – malé porce jídla, pocit nasycení, ideálně pitný režim.

 

Náš tip:
Každá účinná nejlepší dieta by měla začít procesem detoxikace. Při dietě podle Mačingové na toto pravidlo myslet nemusíte, je totiž přirozeně zahrnuto v jídelníčku 1. týdne.

 

Dieta podle Mačingové se nejlépe dodržuje, pokud si na internetu už především sestavíte ten správný jídelníček, podle kterého se bude řídit bez většího přemýšlení. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k nízkému zastoupení bílkovin hrozí během hubnutí především likvidace svalů, jež jsou ze 70% tvořeny vodou, a nikoli nežádoucích tukových zásob. Celá dieta je navíc poměrně drastická, a pokud se na jejím konci vrátíte k běžným stravovacím návykům, můžete brzy očekávat velmi nepříjemný jo-jo efekt.

Mimochodem autorem této osvědčené diety je Slovenka Antónia Mačingová, která se zdravému stravování věnuje již přes 20 let. Podle svých slov se svým stravovacím systémem snaží především ovlivnit zažité mentální vzorce spojené s jídlem. Svou dietu nazývá spíše novým životním stylem.

 

Ideální jídelníček pro dietu podle Mačingové najdete TADY.

 

7 – Dieta podle krevních skupin – v souladu s vlastním tělem

Možná jste už slyšeli o tom, že krevní skupiny předznamenávají náš původ a tím i rozdílnosti v metabolismu. Podle zastánců této diety by měl být rozdíl v tom, zda naši předkové pocházeli z teplého indického subkontinentu nebo ledové Evropy. Jejich naprogramování pro ukládání tuků a všeobecnou práci s metabolismem totiž bude jiné. Ve stručnosti si načrtneme hlavní zásady této diety.

V souvislosti s vaší krevní skupinou je třeba určit:

 • povolené potraviny
 • zakázané potraviny
 • možná zdravotní rizika (a jejich prevenci)
 • doporučený pohyb
A co nám krevní skupiny mohou říct o našem původu?
 • A – pěstitel
 • B – kočovník
 • AB – vzácný míšenec
 • O – lovec
Redukce váhy by měla přijít díky, tomu, že z jídelníčku vyloučíme potraviny, které naše tělo nedokáže správně strávit a naopak mu dopřejeme ty, jejichž využití je nejvyšší.

Více se o dietě podle krevních skupin dozvíte ZDE.

Dieta podle krevních skupin

8 – Dukanova dieta – vlajkonoš pro všechny vytrvalé

Jen málokterá dieta je na internetu tak hojně rozebírána jako právě ta Dukanova. Nenajdete ji sice v kategoriích jak rychle zhubnout 10 kg, zato si ji však užijete v mnohých komunitách, jež spolu vzájemně sdílí recepty s cizrnou a nejrůznější doporučení pro všechny fáze diety. Do karet jí nahrává především to, že byla vytvořena rukou odborníka na výživu Francouze Dr. Pierra Dukana.

Zatímco její zastánci zhusta mluví o postupném procházení třemi fázemi, Dukan počítal hned se čtyřmi, přičemž ta poslední – nejmírnější, měla být pro maximální efekt dodržována celoživotně. U pacientů, pro něž je nízká váha zásadní (např. kardiovaskulární onemocnění apod.) lze tento postup pochopit, nicméně pro běžného uživatele se nehodí. A jak celý proces podle Pierra Dukana vypadá?

 1. fáze trvá 2-10 dní a povoleny jsou během ní pouze potraviny bohaté na proteiny (maso ve všech podobách, koření, bylinky, nízkotučné mléčné výrobky, vejce a především ovesné otruby, jichž je třeba zkonzumovat 1,5 lžíce denně.
 2. Fáze přidává do jídelníčku zeleninu. Střídá dny plné bílkovin s těmi, během nichž jsou povoleny i libovolně velké zeleninové porce. Tato fáze trvá až do doby, dokud se nepřiblížíte vysněné hmotnosti. A platí i pravidlo ovesných otrub.
 3. Fáze je už trochu volnější. Do jídelníčku se přidává jeden kus ovoce denně, dva krajíce celozrnného chleba a až 40 gramů sýra. Jedno jídlo může také obsahovat jinou škrobovou přílohu, například brambory nebo rýži. Délka 3. fáze se odvíjí od efektu té první. Jednoduché pravidlo říká, že za každý shozený kilogram musíte 3. fázi prodloužit o 10 dní. To je důležité pro zamezení jo-jo efektu. A počítejte i s 1,5 lžíce ovesných otrub denně.
 4. Fáze spoléhá na to, že jste díky předchozím stupňům diety získali ty správné stravovací návyky. Jíst už můžete téměř cokoliv v rámci zdravého jídelníčku a nezapomínat na otruby. 1x týdně však musíte dodržovat striktně proteinový den. Tato fáze trvá v ideálním případě až do konce života a díky ní získáte jistotu, že se vám ztracené kilogramy znovu nevrátí.

A právě v nutnosti poměrně velké sebekontroly představuje Dukanova dieta problém. Hodně uživatelů ji totiž ukončí již uprostřed třetí fáze, kdy se jim zdá, že potřebné váhy už dosáhli a udržet si ji nebude zas až tak velký problém – není to tedy to nejlepší v případě, že máte potíž se sebeovládáním nebo trpělivostí. Výsledkem bývá jo-jo efekt, který často navrch přidá nějaké to kilo navíc. A tak by nejlepší dieta zaručeně vypadat neměla.

 

Měli byste vědět:
Dukanova dieta bývá také někdy označována jako proteinová nebo nízkosacharidová. Tyto pojmy se však užívají i pro ketodietu, takže budete-li pátrat na internetu po podrobnostech, snažte se tyto dvě různé diety rozlišovat.

 

Chcete vědět víc? Podívejte se, jak Dukanovu dietu vidí naše redaktorka Míša!

 

TOP ! 9 – Ketonová dieta – nejlepší dieta pro rychlé hubnutí spojené se zdravím

Žádný jiný druh diety snad nebyl profesionály v této oblasti propagován právě tak, jako dieta ketonová. Můžete na ni narazit i pod mnoha jinými názvy – proteinová dieta, ketogenní dieta, ketonová dieta, vysokoproteinová dieta nebo nízkosacharidová dieta. Všechny přitom obsahují hlavní gró celého principu, kdy jsou organismu upírány sacharidy ve větším množství, což tělo donutit spalování tuků a vyplavování tzv. ketonů, z nichž je posléze získávána veškerá dostupná energie.

Důležitá je tady právě ketóza, díky níž se tuk uložený v tukových polštářích kdekoliv na těle začne rozkládat na mastné kyseliny, jež játra přeměňují na tzv. ketony. A právě ketony roznášejí po těle plnohodnotnou výživu, která se dostane kamkoliv – třeba i do tenkých mozkových struktur, jež jinak vyžadují co do zásobení živinami docela jiný přístup.

Ketóza bývá nastartována už při příjmu 50 gramů sacharidů denně (někdo potřebuje až minimální hranici 20 gramů sacharidů denně), takže úbytek tělesného tuku lze nastartovat i v případě, že si hubnoucí koktejly rozmícháte např. s mlékem pro lepší chuť.

Mezi hlavní výhody ketonové diety patří:

 • rychlé spalování vlastních tukových zásob
 • vhodnost pro ženy i muže
 • vyváženost stravy, díky niž do sebe dostanete všechny potřebné živiny
 • rychlá příprava porcí, pokud vsadíte na některou z komerčních diet
 • ochrana svalů, z nichž při hubnutí často ubývá potřebná tkáň
 • při této dieta nikdy nehladovíte
 • minimální riziko jo-jo efektu, pokud dodržíte uvedené pokyny

Ketonová dieta předepisuje jídlo v pěti porcích denně, jež kopírují obvyklý jídelníček většina z nás. Není tedy nutné držet hladovku ani si dávat druhou večeři, pokud na ni nejste zvyklí. Nevýhodou je, že se ketóza spouští až po třech dnech striktního dodržování jídelníčku plného povolených potravin, což může vést k výkyvům nálad, úbytku energie a nezřízené chuti na sladké. Pokud však vydržíte, budete odměněni rychlým hubnutím a dalšími benefity.

Více se o ketonové dietě dozvíte ZDE.

Ketonová dieta – jak vlastně funguje?

Navíc se naučíte nad jídlem přemýšlet a do budoucna si nastavíte žádoucí stravovací návyky – už jen proto, že během prvních několika dní bude muset pečlivým studiem odhalit, kde všude se v našem jídelníčku nežádoucí sacharidy skrývají. Nebo vy byste je snad hledali třeba v luštěninách, celozrnné mouce nebo alkoholu? Zvláště piv je v tomto ohledu vyloženou sacharidovou bombou, i když to podle nahořklé příchuti tak nevypadá.

A pokud máte dojem, že nemáte na přípravu vhodných jídel dostatek času, můžete se poohlédnout po některé z komerčních ketonových diet.

 

Velké srovnání ketonových diet si na našem magazínu můžete přečíst TADY!

 

10 – Mléčná dieta – malé porce proteinů v přesných časových intervalech

Vypadá to na malých zázrak. Mléčná dieta totiž slibuje zhubnutí až osmi kilogramů za 13 dní. Ale je něco takové vůbec možné, a pokud ano – bude to i zdravé? Tuhle dietu milují lidé, kteří vidí největší účinnost v její radikálnosti. A proč o tom píšeme?

Mléčná dieta totiž předepisuje jen velmi malé porce jídla (např. max sklenici 250 ml mléka) a to v předem přesně stanovených intervalech – v 7, 10, 13, 16, 19 hod. Přílišné změny se nedoporučují, což může být pro osoby, jež žijí poněkud jiným stylem života (např. řidiči MHD vstávající už ve tři ráno) vcelku problém.

 

Měli byste vědět:
Tato dieta se často doporučuje ženám jako hubnutí po porodu. Diety všeobecně však při kojení a náročné denní péči o miminko vhodné nejsou. Podívejte se na naše správné hubnutí po porodu podle Nikoly Z!

 

Hubnutí po porodu

Denně je navíc nutné vypít alespoň dva litry vody a zcela vynechat alkohol nebo kávu. Osvědčená mléčná dieta naštěstí v jídelníčku neadoruje jenom výrobky, z mléka, ale pouští do něj i maso nebo třeba vejce, ovoce a zeleninu. I tak však mléčné výrobky převažují, což může způsobit potíže lidem s alergiemi nebo obyčejnou nesnášenlivostí laktózy. Během diety sice nějaké ty kilogramy shodíte, ale část z nich bude jen voda. Navíc se podle zkušeností dietářů nevyhnete pocitu hladu nebo nadýmání. Navíc tuto dietu nelze nijak prodloužit (maximum je 16 dní), protože do vašeho organismu nedodává vyvážený poměr výživových látek. Na druhou stranu pokud milujte jogurty, kefíry nebo podmáslí a navrch potřebujete shodit nějaké to kilo, může jít pro vás o zajímavý experiment.

Podívejte se na vzorový jídelníček Mléčné diety a další info ZDE.

Mléčná dieta

11 – Paleolitická nebo také paleodieta – ve stopách pračlověka

Myslíte si, že pralidé jedli zdravě, a proto byli také veskrze zdraví? Pokud ne, nedivíme se vám, to však nebrání celé řadě lidí, aby tento typ stravování brali doslova jako svou mantru. Paleo dieta říká, že bychom se měli stravovat přesně tak, jako naši dávní prapředkové, jejichž vědomosti lovců a sběračů nesahaly dál než k objevu ohně. A jak to vypadá v praxi? Jednoduše nesmíte jíst nic, co se v době lovců mamutů nevyskytovalo.

Zakázané potraviny při paleodietě: luštěniny, obilniny, mléčné výrobky a pečivo.

Povolené potraviny při paleodietě: ryby, maso, vejce, houby, ořechy, ovoce a zelenina.

Že není něco takového dlouhodobě udržitelné? Tak na tom se shodují i odborníci. Podle nich může dlouhodobý zvýšený příjem masa a živočišných bílkovin vést k potížím s ledvinami a játry, ale také k nedostatku důležitých živin v organismu. Vitamínové reparáty z lékárny vám sice v tomto směru mohou částečně pomoci, ale nikdy nedosáhnete takového efektu, jako kdybyste se zaměřili na zdraví a vyvážený jídelníček už od začátku. Ano, při této dietě sice zhubnete, ale pravděpodobně za cenu nepříjemných zdravotních komplikací. Pokud s ní navíc ze dne na den přestane, bude vám hrozit jo-jo efekt.

 

Věděli jste, že:
Zvýšení příjem živočišných bílkovin v jídelníčku odmění své konzumenty aromaticky výraznějším odérem potu a nadýmáním?

 

12 – Raw dieta aneb co nám mohou dát výhradně čerstvé potraviny?

Na první pohled to vypadá skvěle. Člověk se přece ještě před objevením ohně musel stravovat výhradě tím, co dokázal zkonzumovat bez tepelné úpravy. Nechyběly mu tedy žádné důležité enzymy ani další složky. Současná raw dieta je naštěstí o něco mírnější – tepelnou úpravu povoluje až k hranici 45°C. Jak však už sami tušíte, pro většinu námi běžně konzumovaných potravin to nestačí.

Nicméně zastánci raw diety tvrdí, že jde o stravování zdravé, plné energie a přinášející hubnutí a pomalejší stárnutí. Bohužel, pravdu mají víceméně snad jen ve dvou posledních bodech.

Štíhlou figuru si sice posvětíte, ale dlouhodobé omezování v podobě konzumace výhradně čerstvých tepelně neupravených potravin bude mít téměř jistě negativní dopad na vaše ledviny a především slezinu, která si s množstvím živých enzymů nedokáže poradit. Odborníci také mluví i poškození zubů a kostí, oslabení imunity u žen dokonce i ztrátu menstruace.

Jako krátkodobý experiment v horizontu max 2-3 měsíců je raw dieta určitě zajímavá, počítejte však s jo-jo efektem, pokud se ze dne na den vrátíte k běžné stravě. Při raw dietě navíc nezbývá jejím vyznavačům dostatek energie na silovější cvičení a další pomocné aktivity pro rychlejší redukci hmotnosti.

Měli byste vědět:
Různě směry raw diety se mezi sebou liší povolenou teplotou. 45°C je v každém případě maximum, jež však někteří radikální food experti snižují až na 30-35°C, což je už opravdu extrém.

 

13 – Sacharidové vlny – osvědčená dieta a tvarující trend z posilovny

Problém většiny diet tkví v tom, že po čase už přestávají být účinné. Tělo totiž jednoduše najede na tzv. úsporný režim a najde si způsoby, jak vyjít i s tím málem co mu dodáváte, aniž by muselo sáhnout do metabolicky pracné likvidace tukových zásob.

Sacharidové vlny však tomuto procesu účinně brání. Jednoduše mu ukazuje, že vlastně o žádnou dietu nejde. První den je sice příjem sacharidů značně omezen – cca na 50 gramů, s každým dalším dnem se však toto množství zvyšuje. Bohužel hlavně zpočátku se mohou dostavovat pocity hladu a zvýšené huti na sladké.

Je to opět o silné vůli a proteinových nápojích nebo doplňcích, které zajistí tělu dostatek energie. Sacharidové vlny se zkrátka bez těchto pomůcek neobejdou, takže opět počítejte s trochu vyšší finanční náročností. A samozřejmostí by měl být také dostatečný pitný režim. Na druhou stranu jde o dobrý návod jak zhubnout 5 kg nrbo i více.

Více se o sacharidových vlnách dozvíte ZDE.

Nejúčinnější dieta: sacharidové vlny

14 – Středomořská dieta aneb inspirujte se na dovolené

Další trend se každoročně obnovuje v době prázdninových dovolených. Nelze si nevšimnout, jak jsou Italky štíhlé a elegantní a co jiného by za to mohlo, než jejich báječný jídelníček plný čerstvé zeleniny, ovce, ryb a olivového oleje? To spolu se sníženým příjmem soli a konzumací těch správných sacharidů v čele s celozrnným pečivem může opravdu vést k úbytku kilogramů, nehledě na to, kolik cenných látek přitom do svého organismu dostaneme.

Ovšem konzumovat v našich podmínkách převážně ryby a mořské plody není po finanční stránce právě jednoduché. Navíc je třeba myslet na to, že na náš stůl se nikdy nedostanou tak čerstvé a v kondici jako do přímořských restaurací. Rychlé hubnutí navíc nečekejte. Pokud přijmete tento životní styl za svůj (právě tím Středomořská dieta ve skutečnosti je), zbavíte se do příštího léta nanejvýš 4-8 kilogramů, a to jen v případě, že budete opravdu důslední a zapomenete i na takové drobnosti, jako je cukr v ranní kávě. Nejlepší dieta na rychlé hubnutí to tedy rozhodně není, na to budete muset zapátrat v docela jiných vodách!

 

15 – 30denní dieta – zázrak za měsíc?

Potřebujete zhubnout do plavek nebo na svatbu nejlepší kamarádky, která se bude konat už za měsíc? Pak pro vás muže být 30denní dieta zajímavou volbou. Koncept této diety je poměrně mladý – byl vymyšlen odborníky na výživu teprve v roce 2009, i přesto si však už od té doby získal řadu příznivců (ale i odpůrců). Mělo by jít především o způsob, jak zharmonizovat metabolismus a změnit celkový přístup k jídlu.

Opět jde o osvědčenou dietu spojovanou s detoxikací případně s otázkou jak zhubnout bez pohybu. Bývá také používána jako užitečný program k detekci potravinových intolerancí nebo všeobecné harmonizace organismu.

Celý princip 30denní diety je velmi jednoduchý. Apeluje totiž na váš selský rozum, díky němuž ze svého jídelníčku vyloučíte všechny potraviny, jež by mohly nějak škodit vašemu zdraví. Přesto je však dobré seznámit se i s povolenými a zakázanými potravinami, mezi ty druhé totiž patří například obiloviny, luštěniny nebo sója, které jinak ve stravě běžně konzumujeme a považujeme je dokonce za prospěšné. Prášky na hubnutí jsou jiný příběh.

Pro její úspěšnost je také nutná eliminace všech špatných návyků, tzn. i kouření a pití alkoholu. Na konci 30 dnů plných příkazů a nařízení vás však bude čekat zdravější organismus a s trochou štěstí i nějaké to ztracené kilo. Jde tedy spíš o podporu našeho zdraví. Po 30 dnech navíc dieta nekončí Zakázané potraviny totiž musí být posléze zaváděny do jídelníčku postupně, bychom dokázali přesně identifikovat, které z nich nejspíš nedělají našemu tělu dobře a při dalším sestavování jídelníčku se jich vyvarovali.

 

Zaujala vás 30denní dieta? Přečtěte si o ní více TADY od naší redaktorky sonizny. 

 

16 – 90denní dieta – přísná cesta k vysněné postavě

Milujete diety omezené určitým časovým rámcem? Pak se vám určitě zalíbí i 90denní dieta. Její cyklus je rozdělen celkem na čtyři druhy dní, a to takto:

 1. den – bílkoviny
 2. den – škrob
 3. den – sacharidy
 4. den – vitamíny
Tato dieta je kromě úpravy hmotnosti často spojována i s detoxikací organismu. Proto je každý 29. den zároveň i dnem vody, tzv. můžete během něj konzumovat pouze nejrůznější tekutiny (včetně např. smetany nebo mléka. Vodní dny však nejsou povinné, nehodí se např pro diabetiky nebo jiné chronicky nemocné. Množství vody se počítá podle tělesné hmotnosti, což může být zejména pro lidí s vyšší hmotností problém, protože tolik tekutin do sebe zkrátka nedostanou (myšlena je váha nad 100 kg, kdy je v tento den třeba vypít přibližně 3 litry tekutin a více).

Která dieta je nejlepší? Ultra průvodce dietami!

V rámci 90denní diety se na fáze dělí samotné dny. Snídaně alias fáze čištění by měla být malá, oběd a večeře by zase měly být vydatné, protože mají za úkol dodat tělu živiny. Během fáze trávení je pak nutné příjem potravy omezit na minimum, tzn. prakticky žádné svačinky.

Sledovat povolené potraviny v jednotlivých dnech a jejich fázích je poměrně těžké, pokud k tomu připočítáte i fakt, že je tuto dietu třeba držet čtvrt roku! Na druhou stranu za nějaké to kilo dole taková námaha stojí. Proto se vyplatí stáhnout si do mobilu některou z chytrých aplikací a nechat si poradit se sestavováním jídelníčku a posloupností jednotlivých fází.

90denní dietu podrobně prozkoumala naše redaktorka sonizna. To nejzajímavější o ní najdete TADY.

 

Konečné srovnání – jaká je nejlepší dieta na rychle hubnutí?

Jestliže se nechcete probírat všemi dietami dopodrobna, a místo se raději spolehnete na výživová doporučení od odborníků, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku se všemi výhodami a nevýhodami porovnávaných diet. A to rovnou i s procentuálním hodnocením, jež si podle náš ta která osvědčená dieta zaslouží.

Nejlepší dieta – přehledná tabulka

Dieta Složitost principu Striktní jídelníček Finančně náročná Nutnost nákupu vitamínových doplňků Vhodná pro dlouhodobé stravování Celkové hodnocení
Atkinsonova dieta střední ano ne ne ne 93,00%
Bezezbytková dieta vysoká ano ne ne Ne (výjimku mají lidé s onemocněním trávicí soustavy) 56,00%
Cambridge dieta střední ano ano ano ne 86,00%
Dash dieta střední ano ne ne ne 92,00%
Dělená strava lehká ne ne ne ano 84,00%
Dieta podle Mačingové vysoká ano ne ne ne
Dieta podle krevních skupin střední ne ne ne ano 90,00%
Dukanova dieta střední ano ne ne ano (dokonce nutné) 82,00%
Ketonová dieta střední ano ne (v domácí formě) ano (většinou) ano (mírnější formy) 97,00%
Mléčná dieta střední ano ne ne ne 70,00%
Paleolitická dieta vysoká ano ne ano ne 81,00%
Raw dieta vysoká ano ano ne ne 82,00%
Sacharidové vlny střední ne ne ne ne 86,00%
Středomořská dieta mírná ne ano ne ano 95,00%
30denní dieta střední ano ne ne ne 88,00%
90denní dieta střední ano ne ne ne 88,00%

Nejlepší dieta diskuze

Po všech názorových peripetiích vášnivé redakční diskuzi jsme nakonec jako vítěze určili ketonovou dietu. Líbí se nám zejména v tom, že při ní skutečně shazujete tuk a nikoli svaly, během držení diety se cítíte fit a plní energie, vyřadíte ze svého jídelníčku prakticky všechny nezdravé potraviny a při dodržení správného principu navíc nehrozí an jojo efekt.

 

Nejlepší dieta – redakční doporučení

Velmi důležitý je také získaný efekt, protože když začne ručička na váze padat dolů už po prvním týdnu, jde rozhodně o skvělý signál a perfektní motivaci k pokračování. Pokud by se vám náhodou nechtělo počítat sacharidy doma a složitě studovat výživová doporučení, můžete vyzkoušet třeba profesionální dietu KetoMix nebo KetoFit.

KetoMix je v naší redakci oblíbenější. Doporučené výrobky nám přijdou chutnější a sympatické je také nastavení diety přesně podle toho, kolik kilogramů chcete shodit.

Kompletní recenzí na KetoMix si můžete přečíst ZDE.

Ketonová dieta KetoMix recenze

KetoFit zase zaujme milovníky rozmanitosti, protože ve svém portfoliu nabízí i nejrůznější zdravé mlsání a další pomocníčky. Proteinové tyčinky, pudink nebo palačinky si navíc můžete koupit samostatně a využívat je třeba jako šikovný doplněk jiným dietám nebo zahnání chuti na sladké.

 

Kompletní recenzi na KetoFit najdete ZDE.

 

A pokud nám naše stručné shrnutí nestačí, můžete se ještě podívat na porovnání jednotlivých ketogenních diet pěkně pohromadě.

 

Komplexní srovnání tři nejoblíbenějších ketogenních diet na našem trhu (KetoMix, KetoFit a Ketodiet) pro vás připravila Míša TADY.

 

A to už je od nás vlastně vše. Doufám, že jste s námi při čtení tohoto absolutně nejultimátnějšího článku o dietách na českém internetu vydrželi až do konce. Teď už po vás totiž bude hračkou najít tu nejlepší a nejúčinnější právě pro sebe.

 

Nicméně pokud hledáte spíše než komplexní dlouhodobý plán spíše něco rychlejšího, doporučujeme vám jako bonus náš článek přinášející přehled těch nejlepších diet pro rychlé hubnutí. Shodit tak pár kilogramů do plavek nebo na svatbu nejlepší kamarádky určitě nebude problém. A pokud máte nějakou svoji nejoblíbenější dietu, která v našem výčtu chybí a chtěli byste se o ní dozvědět více, neváhejte a napište nám do diskuze pod článek. Rádi ji redakčním drobnohledem prozkoumáme na vaše přání!

 

Komentáře

 1. Jana 24 ledna, 2019
 2. Lenka 5 června, 2019

Napiš komentář

KETOMIX - sleva pouze do konce týdne !!!CHCI SLEVU