Domácí peeling má pověst velmi levného a příjemného prostředku pro omlazení pokožky a punc efektivního bojovníka proti celulitidě. Receptů na něj existuje hodně, ale ne všechny jsou jednoduché na přípravu. Což je pro mě zkrátka prioritou, protože kvalitní domácí peeling zkrátka nejde vyrábět příliš do zásoby – čerstvé suroviny se zkazí,vyschnou apod. Ukážu vám své nejoblíbenější recepty, které vás neoberou o více než pět minut vašeho drahocenného času a přitom fungují jednoduše skvěle!
Pravidelné odstraňování odumřelých buněk odborně nazývané exfoliace naší pleti jednoduše prospívá a to bez výjimky. Ocení ji ta suchá, mastná i nemocná – např. s ekzémem či vyrážkou. I když je někdy třeba postupovat s největší opatrností, každý z nás by si měl dát tu práci a objevit ten nejlepší a nejúčinnější recept a peeling, a to klidně z domácích zdrojů.
Možná budete překvapeni, jak prospěšné mohou být naší pokožce běžně dostupné ingredience od medu až po ovesné vločky.
Obsah
Domácí peeling – zásady výroby
Stačí se jen na skok zastavit do drogerie a z regálů na vás začne pokukovat mnoho zaručeně nejlepších a nejšetrnějších výrobků určených pro peeling. Vyplatí se však pečlivě prostudovat jejich složení. Jde vlastně o základní kosmetické pravidlo – čím kvalitnější a účinnější složky použijete, tím více vašemu tělu prospějí.
Vitamíny, stopové prvky, kolagen – to vše se rychle dostává do hlubších vrstev pokožky a působí doslova jako elixír zdraví a krásy. Osobně doporučuji především ingredience v kvalitě bio nebo fair-trade. U nich mám maximální jistotu, že nebudou obsahovat žádné stopy pesticidů nebo nadlimitní množství škodlivých látek. Za ty by mi totiž mé tělo asi nepoděkovalo.
Takže kvalitu jako první záchytný bod bychom měli (už víte, proč byste si měli důkladně přečíst složení každé kosmetiky?). A zbývá ještě ten druhý – čistota. Čisté ruce, čistá pracovní plocha, čistá uzavíratelná nádobka na hotový výrobek apod. Cílem toho všeho je zabránit množení patogenních bakterií. Pokud o něco na své pokožce nestojím, pak je to právě tohle!
Nejlepší recepty na domácí peeling
Úvod bychom měli, tak teď vám konečně dovolím nakouknout pod pokličku mého domácího kosmetického hrnečku. A co do něj často dávám?
Domácí peeling z medu
Tenhle je můj oblíbený. Nevysušuje pokožku a velmi příjemně se aplikuje. A co na něj budete potřebovat?
Ingredience:
- 3 lžíce kvalitního olivového oleje (nejlépe extra panenský)
- 2 lžíce medu (čím hustší, tím lepší)
- půl šálku krystalového cukru
Postup:
A to je vlastně všechno. Postup je takovýto. Do nádobky nejdříve nalijeme olivový olej, pak přidáme med a nakonec cukr. Všechno opravdu důkladně promícháme a můžeme ihned použít. Získáme necelý šálek účinné kosmetického prostředku, který v koupelně v uzavřené nádobě vydrží asi týden – tedy dost dlouho na to, abychom ho při použití obden stihli spotřebovat.
Cukrový peeling domácí – můj tip s levandulí
Asi nejznámější recept na domácí peeling vůbec. Ten můj má však v sobě i špetku aromaterapie. Levandule umí uklidnit rozdrážděné nervy a dokonce ulevuje d bolesti (ach, moje migréna). Koneckonců je to i vědecky dokázáno, tady je popsána jedna pěkná studie na ochutnávku.
Ingredience:
- 3 lžíce levandulového oleje (klidně nějaký tělový z obchodu, ale musí být kvalitní)
- půl hrsti sušené levandule
- půl šálku krystalového cukru
Sušenou levanduli podrtíme v hmoždíři. Smícháme ji s levandulovým olejem a cukrem a můžeme ihned použít. Vydrží klidně i měsíc, déle to otestováno nemám – vždycky jsem ho spotřebovala 🙂
Historky ze zákulisí
Domácí peeling můžete klidně někomu dát jako milý dárek. Vždy však zdůrazněte, že to není jídlo ani ozdobné sypání na zmrzlinový pohár. Ano, vážně je to důležité, věřte mi. Jinak se vám může klidně stát, že kamarádka bude místo kosmetického řádění ochutnávat.
Když necháte domácí cukrový peeling položený volně na vaně, přilákáte mravence. Vyzkoušeno. Z téhož důvodu je dobré vanu po každém použití umýt.
Jak správně používat domácí peeling
Výběr správného peelingu je jen polovina úspěchu. Tu druhou tvoří důkladná příprava i správné použití. A jak na to?
Peeling na tvář
- Před samotnou aplikací je třeba důkladně omýt obličej i ruce vlažnou vodou. Samozřejmostí je i odlíčení.
- Peeling naberte na konečky prstů a masírujte kůži nejméně dvě minuty.
- Vždy se vyhýbejte okolí očí a rtům. Zde je kůže velmi citlivá a poradí si s ní jen velmi jemné přípravky.
- Nakonec pokožku opláchněte vlažnou vodou a ošetřete hydratačním krémem.
Peeling na tělo
- Vždy se nejprve namydlete, opláchněte a teprve poté použijte peeling.
- Nemusíte s omezovat dvěma minutami jako u tváře – masírujte pokožku tak dlouho, dokud se při tom budete cítit příjemně.
- Velkou péči věnujte patám a loktům.
- Pokožka ošetřená peelingem velmi dobře vstřebává vyživující mléka, ale i krém na opalování.
Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné domácí peelingy, možná vám budou vyhovovat také ovesné vločky, mořská sůl, citrusy a mletá káva. Je to individuální. Vždy by však mělo platit základní pravidlo rychlé výroby, dostupných ingrediencí a snadné použití. Bez výjimek. Máte i vy nějaký oblíbený recept na domácí peeling nebo jste věrní své oblíbené značce v drogerii? Podělte se s námi o své zkušenosti!