Plíseň nehtů na nohou – babské rady

Plíseň nehtů na nohou – babské rady – Nejde jen o nepříjemný kosmetický problém. Plíseň na nohou může velmi nepříjemně bolet, zapáchat a jinak obtěžovat svého „majitele.“ Zvláště teď v zimním období, kdy často celý den trávíme doslova v jednom páru bot, jde o velmi aktuální problém. A jak si s ním uměly poradit naše babičky?

Plíseň nehtů na nohou je vlastně druhem mykózy. Za jejím vznikem stojí tzv. dermatofyty. Pokud nevládnete lékařským slangem, pak vězte, že jde o několik druhů mikroorganismů žijících ve vrchních vrstvách pokožky. Obvykle o jejich přítomnosti ani nevíme, ale dáme-li jim příležitost k rychlému a nekontrolovanému množení, velmi rychle se s nimi seznámíme.

Jak vzniká plíseň nehtů na nohou?

Stačí, pokud je vaše noha delší dobu vystavena vlhkosti, díky níž je kůže náchylnější k proniknutí různých mikroorganismů. Navíc vlhko a teplo nezvaným návštěvníkům svědčí, takže se rychle začnou množit. A jakmile se jednou dostanou do změklého nehtu, jen tak je odsud nevypudíte.

Typicky proto můžete plíseň na nohou chytit:

  • v bazénu
  • v sauně
  • ve wellness centru
  • při delším sportování v uzavřené obuvi
Stačí, aby se vaše kůže dostala do kontaktu s odpadlými šupinkami nakažené kůže, a na průšvih je rázem zaděláno. A mnohdy k tomu stačí opravdu málo – například projít se po dlaždicích, na které předtím stoupl nemocný člověk nebo se na pár vteřin dostat do jeho bot (to jde snadno, pokud si např. popletete pantofle před saunou).

Měli byste vědět:
Ve výše zmíněných rizikových prostředích můžete chytit mnohem víc, než jen obyčejnou plíseň nehtů na nohou. Například zákeřné molusky by mohly být ještě nepříjemnější, o nejrůznějších bakteriálních infekcích ani nemluvě. Proto vždy doporučujeme vlastní koupací boty do vody a především neustálou obezřetnost. Z jedné odpolední návštěvy koupaliště se totiž může s trochu smůly vyklubat nepříjemnost, která vás potrápí na mnoho měsíců.

Plíseň nehtů na nohou – jak se projevuje?

Nejprve vás na toto nežádoucí onemocnění upozorní nezvyklá barva nehtu, který začne žloutnout nebo nepřirozeně bělat. Někteří lidé těmto změnám nevěnují žádnou pozornost a přičítají je přibývajícímu věku. Koneckonců, podobné „hrůzy“ můžeme na nohou starších osob vidět poměrně často. Zažloutlý nehet je však vždy známkou problému.

Nejnápadnějším příznakem je bílé, hnědé nebo žluté zbarvení jednoho nebo více nehtů na nohou. Může začínat jako bílá nebo žlutá skvrna pod špičkou nehtu. Jak se plísňová infekce šíří hlouběji do nehtu, může způsobit, že se nehet zbarví, zesílí a na okraji se drolí. Časným příznakem plísňové infekce nehtů je často mírně nepříjemný zápach.

A brzy se přidají i další příznaky: křehký a lámající se nehet, jeho oddělování od kůže a v neposlední řadě také charakteristický nepříjemný zápach. Nehet žloutne víc a víc, zpravidla tento proces postupuje od nehtového lůžka výš, ale začít může kdekoliv. Nakonec přijde i charakteristické štěpení a bolestivost. Nemocní, kteří nechají toto onemocnění delší dobu neléčené, se setkávají s bolestí při jakémkoliv sebemenším stlačení postiženého místa a nošení obuvi je tak pro ně doslova utrpením.

Měli byste vědět:
Necháte-li svůj problém dojít tak daleko, bývá zpravidla jediným řešením kompletní stržení nehtu a následná několikaměsíční intenzivní léčba postiženého místa. Nový nehet vám však naštěstí ve většině případů bez problémů naroste.

Plíseň nehtů na nohou může také snadno přeskakovat z jednoho prstu na druhý. Zpozorněte proto, pokud se žluté skvrny začnou objevovat postupně na všech prstech nebo se vám na kůži objeví mokvavá zapáchající ložiska s bílým povlakem. I to jsou neklamné známky, toho, že je s vašima nohama něco ošklivě v nepořádku.

Plíseň nehtů na nohou – babské rady

Jako první pomoc je nutné nasadit dobře fungující antimykotika. Nemusí jít hned o drahé přípravky z lékárny. Množství receptů na ně znaly již naše babičky. Seznámíme vás s těmi nejlepšími z nich.


Ocet a jablečný ocet

Příliš kyselé prostředí nemají plísně rády. První babská rada tedy doporučuje octové koupele. Stačí 1-2 lžíce obyčejného kuchyňského octa z 8% koncentrací rozmíchat v jednom litru važné vody a do této koupele ponořte postižené části nohou. Vydržte 15 minut a poté chodidlo i prsty velmi pečlivě osušte. Opakujte každý den až do doby ústupu potíží.

Náš tip:
Koncentraci octa určete podle své reakce. Začněte s jednou lžící a postupně přidávejte.

Místo klasického octa můžete použít i jablečný. Ke kůži je šetrnější, a navíc tolik nečpí.

Vyzkoušejte krém z jedlé sody

Patogenním mikroorganismům nesvědčí ani prostředí zásadité, a o to se dokáže skvěle postarat jedlá soda. Stačí jí trochu rozmíchat s vodou a potřít touto kaší postižené místo. Přelepte nemocný nehet náplastí a ponechte ji na místě přes noc. Opět opakujte až do odeznění potíží.

Kombinace octa a jedlé sody

Na internetu existuje i návod, který obě metody kombinuje. Velí potřít postižené místo pastou ze sody, po patnácti minutách přelít octem a nechat zreagovat, a poté důkladně osušit. Opakovat každý den, až do doby, než obtíže zmizí. Tento postup údajně ulevuje od bolestivosti rychleji než předchozí metody. Je však nutné důkladné omytí postižené kůže od octa, jinak hrozí poleptání a zhoršení problémů.

Česnek jako přírodní antibiotikum

Další postup radí použití rozkrojeného stroužku česneku, kterým budeme potírat místa zasažená plísní. Každý den alespoň 5 minut. Poté je třeba nohu neomývat, zabalit do čisté ponožky nebo obvazu a nechat účinné česnekové silice působit přes noc. Pokud to vydržíte, bylo by vhodné prsty neotírat ani ráno. Nicméně cesta do práce asi bude jistá hygienická opatření vyžadovat. Proto obnovte ochrannou vrstvu ihned, jakmile se opět ocitnete v pohodlí domova.

Oregánový olej

Možná ho neznáte, ale olej z dobromysli obecné patřil v kuchyni našich babiček k vyhledávaným stálicím. Antiseptické látky v něm se však skvěle hodí i pro boj s plísněmi. Stačí 2-3x denně potírat nemocné místo a pozorovat, jak se škodlivé mikroorganismy postupně stahují.

Tea tree olej

Pomoc však můžeme najít i v poněkud exotičtějších ingrediencích. Olej z čajovníku australského je pro své antivirotické a antimikrobiální účinky známý po celém světě. A dobře vám poslouží i v tomto boji. Plíseň nehtů na nohou – babské rady radí radí používat tea tree olej alespoň 2x denně. Postižené místo se vysuší a rychle se začne hojit. Navíc nevadí, pokud se tekutina dotkne kůže. Olej z čajovníku se běžně užívá k léčbě nejrůznějších kožních neduhů, takže je absolutně bezpečný.

Levandule a šalvěj

Připravte si čaj z levandule a šalvěje (stačí 1 lžička od každé byliny přelitá litrem horké vody) a v tomto roztoku koupejte nohy 2x denně. Kromě ústupu obtíží získáte také svěžejší a krásnější kůži na nohou.

Znáte octan hlinitý?

Naše babičky na něj nedaly dopustit, dnes se však po něm v mnoha lékárnách musíte pracně ptát. Obklady z octanu hlinitého mají však na ústup plísně opravdu zázračný efekt. Jen musíte několik týdnů vydržet a pravidelně je aplikovat.

Náš tip:
Bývá k sehnání i pod názvem acetát hlinitý nebo hlinitá sůl kyseliny octové.
Na cosi dát pozor?
Ještě před zahájením léčby odstraňte maximum postiženým míst – ostříhejte nehet, odřízněte starou kůži. Všechny pomůcky samozřejmě poté důkladně vydezinfikujte. Toto opatření pomůže účinným látkám rychleji se dostat k místu potíží. Postupujte však opatrně, protože poraněná kůže by se na vaši domácí samoléčbu příliš nadšeně netvářila. A o bolest během léčby zcela jistě nikdo nestojí.

Jak poznám, že léčba skutečně zabrala?

Zda se vám povedlo plíseň zlikvidovat bohužel nepoznáte okamžitě. Je nutné alespoň týden či čtrnáct dní pozorovat růst vašeho nehtu. Jestliže se zpod kůže začne vynořovat nový bílý lesklý nehet, máte už téměř jistě vyhráno. Přesto je však doporučeno ve výše uvedených postupech ještě nějakou dobu pokračovat, aby byla zajištěna maximální úspěšnost léčby.

Komentáře

  1. Lucie 4 dubna, 2019
  2. Zdeněk 2 května, 2019

Napiš komentář