Prodlužování řas – Kompletní průvodce pro krásné řasy

Prodlužování řas – Právě tady začíná naše krása, u našich očí podtržených navíc efektivním rámování v podobě hustého porostu řas. Co když se však naše představy od žádaného ideálu odlišují? Prodlužování řas není v historii žádnou novinkou, a i proto si dnes můžeme vybírat z mnoha možností. A jaké to jsou?

První řasenka byla objevena již ve starém Egyptě. Směsí olejů, vosků a pryskyřice si obyvatelé nilských břehů původně chránili oči před horkým pouštím pískem, ale brzy přišli i na jejich estetické využití. Zákazníky pouličních výrobců kosmetiky se stávaly jako ženy, tak i muži. Ženy si však navíc nechávaly do směsí přimíchávat drcený malachit pokládaný za afrodiziakum.

Středověk v tomto ohledu trochu pokulhával. Až si budete příště prohlížet sněhobílou kůži Alžběty I. na slavném portrétu od Gowera, zjistíte, že si se svým make-upem nijak velkou práci nedala. Byl totiž považován za doménu lehkých žen. Nicméně líčily se všechny dámy, jen šlo o to, aby výsledek působil maximálně přirozeně.

První opravdovou řasenku z vazelíny a uhlí má na svědomí zakladatel známé značky Eugène Rimmel roce 1834. Byl to doslova hit a další revoluce na sebe nechala dlouho čekat. Američtí sourozenci Mabel a Tom Lyle Williamsovi o 80 let později začali do směsi přidávat výživné oleje, aby podpořili růst řas samotných. Vznikla značka Maybelline a s ní i tradice nové péče o řasy.

Dnes existuje možností prodlužování řas o mnoho více. Pokud nechcete čekat na to, až samy narostou, můžete sáhnout po těch umělých. Podíváme se na možné způsoby prodlužování řas a ukážeme si jejich výhody a nevýhody.

 

Vše začíná u řasenky

Jde o všeobecně známou věc, přesto ji nelze nezmínit. Je zajímavé, že technologie výroby řasenek se od doby Eugène Rimmela v podstatě nezměnila. Černý pigment je dodnes postaven na uhlíkové černi, hnědé řasenky pak pracují s oxidy železa a modré s ultramarínem. Unikátnost dodává jednotlivým značkám spíše směs olejů, sloužících pro vyživení řas. A co další přísady?

 • Voděodolné řasenky obvykle obsahují ropný derivát zvaný dodekan.
 • V prodlužujících řasenkách pak najdeme rayonová nebo nylonová mikrovlákna, která se na jednotlivé řasy nalepí a vydrží tu několik hodin. Rozdíl bývá milimetrový.
Každý výrobce řasenek také vlastně několik patentů na různé tvary štětečků na řasy. Nelze říci, který koncept je nejlepší, protože vzhledem k různým tvarům očí na to mají ženy z různých koutů světa jednoduše jiný názor.

Přípravky na růst řas aneb kvalitní výživa jako nový trend

Vyživovací masky na vlasy známe už dlouho, tak proč totéž nedopřát svým řasám? Životní cyklus řasy se pohybuje mezi 30-90 dny. Za tuto dobu řasa dosáhne své maximální délky, vypadne a její místo zaujme nová. Správná péče a výživa je proto viditelná v řádech několika týdnů a nikoli měsíců, jako je tomu u vlasů. Tento způsob prodlužování řas vaše oči nijak nezatěžuje. Řasy zkrátka přirozeně projdou svým růstovým cyklem od samého počátku až k vypadnutí a poté se obmění.

Některé přípravky na růst řas do tohoto koloběhu nezasahují a řasy pouze vyživují, jiné se snaží vypadnutí řas oddálit a vybrané druhy přípravků kombinují obě vlastnosti dohromady.

Jak poznat kvalitní přípravky pro výživu řas?

Prvním a nejdůležitějším faktorem je složení. Vždy by v něm měly být některé z těchto účinných látek:

Biotin alias vitamín H
 • urychluje růst řas
 • posiluje řasy během období růstu i v tzv. udržovacím období
Enzymy pečují u řas o:

 • vitalitu
 • tloušťku
 • dlouhou životnost
Kyselina hyaluronová
 • folikuly zvláční
 • dodá řasám pružnost
Peptidy
 • anti-aging efekt uvnitř vlasových folikulů
 • lepší ukotvení řas u kořínků
Provitamin B5 alias panthenol
 • pečuje o zdraví pokožky.
 • oživuje vlasové folikuly
 • zlepšuje pružnost řas
Vitamín C
 • antioxidant (chrání buňky před poškozením volnými radikály)
 • a brání poškození a třepení řas
Vitamín E
 • antioxidant
 • podporuje prokrvení pokožky
 • stará se o rychlejší transport živin a kyslíku k řasovým folikulům.

Všechny tyto látky lze samozřejmě získat i z běžné stravy, problém však spočívá v jejich transportu. Především enzymy se mohou při průchodu zažívacím traktem částečně znehodnotit a k řasovým folikulům se jich poté dostane mnohem méně, než by bylo třeba. Přípravky na prodlužování řas a jejich růst se proto nanášejí přímo na oční víčko a ke kořínkům brv, aby byl jejich efekt maximální. A jaké druhy na trhu najdeme?

Oční kapky pro lepší růst řas

Na volném trhu je zpravidla nenajdete, jsou totiž doménou estetických klinik. Jsou určeny k léčbě zeleného zákalu, ovšem velmi brzy se zjistilo, že jedním z jejich „vedlejších účinků“ je lepší růst řas. A přesně na tento účel vám je lékař může i předepsat. Jde o tzv. off-label přípravek, jež je možné předepsat pro jiný efekt, než byl původně určený. Zákon o něm říká toto:

Off-label v zákonech:
„Lékař může, pokud není léčivý přípravek distribuován nebo není v oběhu léčivý přípravek potřebných terapeutických vlastností, použít registrovaný léčivý přípravek způsobem, který není v souladu se souhrnem údajů o přípravku, ale je dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky.“

Připravte se však na to, že si budete muset plnou cenu léku uhradit sami. V případě kapek Lumigan s účinnou látkou bimatoprost je podle SÚKLu maximální cena v lékárnách okolo 450 Kč. Můžete však narazit i na nižší, proto je vždy dobré se ptát. Kapky vydrží přibližně na měsíc, poté je třeba dokoupit nové. Aplikují se za pomoci vatového tampónku nejlépe večer po odlíčení make-upu. Patří ke kořínkům, aby bylo prodlužování řas skutečně maximálně účinné, ale pokud se dostanou do oka, neštípou.

A co jejich nežádoucí účinky? Nejsou velké a nepoškozují oko jako takové, jde především o:

 • alergické reakce
 • pigmentaci kůže na víčkách (zmizí po ukončení léčby)
 • ztmavení duhovky při aplikaci u oka (platí pro léčbu glaukomu)
Tyto kapky vám však nemůže předepsat třeba váš praktický lékař. Budete si pro ně muset zajít ke specialistovi a nevyhnete se potřebným vyšetřením. Nesmíte je užívat, pokud:
 • trpíte hlubokým zánětem duhovky a oka
 • chronickými záněty očí
 • otoky sítnice

Kromě těchto nepříjemností nebývá příliš komfortní ani opakované vyzvedávání receptů v oční ordinaci. Cestou mohou být přírodní přípravky pro prodlužování řas volně dostupné v lékárnách nebo na internetu. A jak vypadají?

Oční séra pro růst a výživu řas

Na první pohled je nerozeznáte od řasenky. Ukrývají však v sobě bezbarvou tekutinu, určenou pro přímou výživu řas. Uhrančivý pohled slibují již za tři týdny, nekolidují s používáním make-upu včetně řasenky a vydrží i několik měsíců. Většinu z nich lze objednat na internetu. Důležitý je při jejich výběru především obsah účinných látek, a také zkušenosti uživatelů, dostupné v recenzích nebo diskuzních fórech.

Nedávno jsme některá séra v redakci testovali, takže můžeme s klidným svědomím doporučit tři z nich:

 

1 – GigaLash a jeho čtyři NEJ – 96%

Až o 70 % více objemu a až o 90 % větší délku – to přesně slibuje GigaLash. Navíc se může pochlubit i celou řadou dalších pozitiv. K nim patří především:

 • 100% přírodní složení
 • 100% hypoalergenní složení (vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou)
 • 100% trvanlivý v oblasti výsledků
 • záruka 100% dlouhých a trvanlivých řas
Z účinných látek v něm najdeme především: peptidy, panthenol a vitamíny A, E a C. Nanáší se na oční linku jednoduše tvarovanou lžičkou, která zajistí použití optimálního množství séra. Potěší také fakt, že přípravek GigaLash byl před svým uvedením na trh dermatologicky testován takže zaručeně není nebezpečný a nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Recenzi přípravku GigaLash naleznete ZDE.

 

2 – Hairplus sérum na řasy i s barevným efektem – 91%

Výživa pro řasy může být i zábava, právě proto je Hairplus sérum na řasy dostupné i jako dekorativní kosmetika s obsahem účinných látek. Barevné oční linky vás tak zbaví nutnosti dvojí aplikace kosmetiky po ránu, kdy opravdu nestíháte.

Mezi hlavní účinné látky pro prodlužování řas v séru patří bio peptidy, vitamíny A, C a E a panthenol. Navíc tu figuruje i ženšenový výtažek pro lepší prokrvení folikulů a jejich zásobení živinami. Dá se použít i na obočí a první výsledky slibuje přibližně do 14 dnů.

Recenzi přípravku GigaLash naleznete ZDE.

 

3 – Synouvelle Cosmetics sérum ve třech variantách – 87%

Pokud se potýkáte s velmi citlivou pokožkou nebo hledáte přípravek, který by vám pomohl kromě prodlužování řas i ke krásnějšímu a zdravěji vypadajícímu obočí, měli byste u přípravku Synouvelle Cosmetics sérum zpozornět. Tento přípravek je:

 • 100 % hypoalergenní
 • v souladu s kosmetickými nařízeními EU
 • dermatologicky testovaný
 • vhodný i pro uživatele kontaktních čoček
První výsledky by měly být vidět v zrcadle již 15. den po začátku užívání. Mezi hlavní účinné látky se řadí peptidy, provitamin B5 a kyselina hyaluronová. Užívá se 1x denně a nanáší se za pomoci malého štětečku. Vydrží několik měsíců.

Recenzi přípravku Synouvelle Cosmetics sérum naleznete ZDE.

 

Které sérum pro výživu řas použít?

To nelze jednoznačně říci. Podle našich zkušeností však nejlépe působí GigaLash. Je sice trochu dražší, ale vydrží bez problémů několik měsíců, takže se vám cena za jeho nákup rychle vrátí.

Prodlužování řas v kosmetických salónech

Nechce se vám čekat, až vaše řasy narostou přírodním způsobem? Potřebujete husté a krásné řasy hned? Pak můžete zamířit do kosmetického salónu, a vybrat si z mnoha druhů procedur pro okamžitý svůdný a uhrančivý pohled. A na co se můžete těšit?

Metoda řasa na řasu

Touto technikou ze prodloužit jak horní, tak i spodní řasy. Používají se k tomu nejčastěji tři typy umělých řas:

 • syntetické hedvábné
 • syntetické norkové
 • norkový vlas
Jednotlivé řasy se lepí na vaše vlastní brvy. Jde o poměrně náročnou ale trvanlivou metodu. Svůdný pohled si tak můžete užívat až šest týdnů, poté je nutné odborníky navštívit znovu.

 

Lepení trsů řas

O něco méně časově náročná je metoda prodlužování řas lepením trsů. Najednou je aplikováno 3-5 řas slepených k sobě, které vytvářejí dodatečný objem k vašim vlastním brvám. Jedna aplikace vydrží 14-21 dní, poté je nutné odpadlé trsy nahradit novými.

Na druhou stranu jde o metodu velmi rychlou, na kterou není nutné si vyhradit hodinu či více. Pokud tedy nestíháte nebo jednoduše nechcete trávit v salónu více času, než je třeba, budete spokojeni. Lepení trsů řas navíc dodá vašemu „očnímu rámu“ o trochu větší objem než v předchozím případě při lepení řasy na řasu.

 

Lepení vícerozměrných řas

Jestliže nejste spokojeni s hustotou ani délkou svých vlastních řas, bude se vám líbit aplikace těch vícerozměrných. Dvoj, tří či čtyřrozměrné řasy se lepí na vaše vlastní brvy. Jedna každá unese až čtyři, a protože jsou umělé řasy vyrobeny z jemných norkových vláken, nedochází k nijak výraznému zatížení vašich vlastních očí.

Momentálně jde o nejluxusnější aplikaci umělých řas na našem trhu, určenou pro absolutní fajnšmejkry. Umělé řasy vypadají velmi přírodně a nerozeznatelné jsou i na dotek. Připravte se však na potřebné doplnění co tři týdny. Na druhou stranu snesou tyto řasy i použití malé kulmy na řasy, kleštiček a dalších běžně užívaných pomůcek pro krásnější pohled.

Prodlužování řas – co všechno je dobré vědět?

Všem metodám popsaným výše se také říká trvalé prodlužování řas. Ptáte se proč, když efekt i té nejlepší z nich vydrží maximálně šest týdnů? Vše je dáno přirozeným růstovým cyklem řas, které nejpozději po 90 dnech svého života vypadávají. A spolu s nimi samozřejmě mizí i řasy umělé.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, určitě vás potěší fakt, že umělé řasy nevyžadují prakticky žádnou péči, snad vyjma šetrného odličování make-upu. Navíc vypadají neustále jako namalované, takže není třeba používat řasenku.

Náš tip:
Posledním horký trendem je zdobení řas. Poohlédněte se po salónech, kde na ně aplikují kamínky Swarovski, které jsou zárukou kvality.

Nemusíte se ani nijak výrazně omezovat ve svých každodenních aktivitách. Uměl řasy snesou pot, vlhkost i vysoké teploty. Nevadí jim saunování, potápění v moři, plavání v bazénu ani jiné aktivity.

 

Podle čeho poznat kvalitní salón?

Ptejte se, jaké lepidlo pro lepení řas používají. Mělo by jít o produkt speciální lékařské třídy. To musí splňovat tyto parametry:

 • zdravotní nezávadnost
 • absence uvolňování výparů
 • hypoalergenní, nedráždící pokožku ani oči
Taková profesionální aplikace nijak nezatíží vaše vlastní řasy. Lékařsky schválené lepidlo navíc minimalizuje výskyt alergických rekcí na minimum. Pokládání těch správných otázek se proto vždy vyplatí. Navíc nejde o nijak levnou záležitost, z jednu aplikaci umělých řas zaplatíte od jednoho tisíce do tří tisíc korun a více. Rozhodně tedy nejde o malou investici.

Náš tip: Podívejte se, jak by prodlužování řas rozhodně vypadat nemělo.

 

Doporučení na závěr

Výsledná metoda prodlužování řas záleží na vašich finančních a časových možnostech. Prodlužovací řasenky vydrží jen na jeden večer, navíc obsahují množství umělých ingrediencí. Umělé prodlužování řas stojí poměrně dost peněz a pro trvalý efekt je nutné návštěvu kosmetického salónu zopakovat po 3-6 týdnech. Nejrůznější séra pro výživu řas sice nepotěší okamžitým prodloužením, zato je však jejich výsledek dlouhodobý. Nesmí vám však vadit každodenní aplikace séra a poněkud vyšší vstupní investice.

Jeden komentář

 1. Marta 5 června, 2019

Napiš komentář