Celulitida – ultimátní návod pro její eliminaci

Celulitida Co všechno vlastně o ní víte? Že jsou díky ní vaše stehna, břicho a ruce nevzhledné a, že se jí potřebujete rychle a pokud možno natrvalo zbavit? Nic z toho vám však o celulitidě jako takové příliš neprozradí. Sestavili jsme pro vás ta nejdůležitější faktů o celulitidě a vzali si na paškál i nejčastější mýty. Chcete je znát?

 

Obsah

Celulitida není jen obyčejný tuk

Říká se jí také tvarohová nebo pomerančová kůže. Někdo ji přirovnává ke kuličkám marshmallows, usazeným v podkoží – pokožka díky nim napuchne a je na dotek nepříjemná. Zjednodušeně by se tedy dalo říct, že jde o tuk usazený v buňkách – anebo ne?

Bohužel to není tak jednoduché. Pokud by šlo skutečně o běžnou tukovou vrstvu, měly by na ni vliv takové faktory jako je půst nebo výrazná úprava životosprávy. Faktem však zůstává, že celulitidou trpí i velmi štíhlí lidé. Tuk totiž není jen obyčejná zásobárna energie, která se vytváří podle toho, jaký je poměr našeho příjmu a výdeje energie. Poslední výzkumy naznačují, že jde o velmi výkonný endokrinní orgán v těle! Je zodpovědný za odesílání a přijímání několika klíčových tělesných hormonů, jež distribuuje do všech částí těla včetně mozku. Právě proto trpí celulitidou lidé bez ohledu na svou postavu. Podle některých výzkumů se s tímto problémem potýká až 90% žen a 10% mužů. A co tedy s tím?

Celulitida jako problém lymfatického systému

Tuk usazený v podobě celulitidy lze ve skutečnosti chápat jako odpad – odpad, který nebyl dostatečně rychle odstraněn lymfatickým systémem. Hromadí se v podkoží a omezený tok lymfatické tekutiny v okolí ho nedokáže dostat ven. A BUM! Celulitida je na světě! Základním bodem úspěchu je tedy obnovení proudění lymfy, což však není tak jednoduché. Bez vnější stimulace a podpory vhodnými přírodními látkami se tento proces rozhodně neobejde.

 

Největší mýty o celulitidě. Také jim věříte?

Ještě než si o možných řešeních tvarohového problému řekneme něco víc, podíváme se na nejčastější mýty, které o tomto onemocnění kolují. Tím totiž celulitida je. Z kosmetického nedostatku se může vyvinout v závažný problém, který povede k otokům a dalším nepříjemným stavům zejména dolních končetin. Ale zpět k mýtům. A začneme pěkně zostra.

 

 • Celulitidu mají jen lidé, kteří nepečují o svoji kondici aneb celulitida na břiše

Je pravdou, že nadváha dělá celulitidu tak nějak více viditelnou. Z prvního stupně, který je patrný jen při stisknutí kůže mezi prsty, se snadno rozvine do třetího, jasně patrného pouhým okem. Celulitidou však může trpět opravdu kdokoliv, koneckonců několik skandálů se našlo i u modelek Victoria´s secret, které jsou známé péčí o svou figuru, kondici i jídelníček. Někomu zkrátka není dáno, to však neznamená, že bychom se měli přestat snažit.

 

 • Celulitidu způsobují toxiny, které se za léta usadily v našem těle

Svádět veškeré problémy na tzv. volné radikály je v poslední době velmi moderní. Bylo by jednoduché zakoupit nějaký volně prodejný přípravek, pár týdnů věnovat cíleném učištění těla, a pak zajásat při pohledu do zrcadla. Takto to bohužel nefunguje. Účinky detoxikačních přípravků nebyly nikdy prokázány.

 

 • Celulitidou trpí výhradně ženy aneb celulitida v těhotenství

I toto je mýtus. Ženy jsou sice náchylnější k ukládání tuku na boku a stehnech a jejich tkáňová pojiva jsou o něco méně odolná, ale to neznamená, že jsou muži těchto problémů ušetření. Až deset procent z nich trpí úplně stejnými potížemi jako ženy. Ale že k rozvoji celulitidy dojde často během těhotenství je bohužel smutný fakt.

 

 • Liposukce může pomoci s celulitidou

Bohužel ani tohle není pravda. Naopak, liposukce provedená v nesprávný čas by mohla tuk v podkoží rozložit ještě nerovnoměrněji, takže by výsledný vzhled mohl být o mnoho horší než před zákrokem. Pokud liposukci, tak jedině spojenou s endermologií, která napomáhá stahovat a stlačovat problematická místa a brání zhoršení aktuálního problému.

 

Jak se zbavit celulitidy rychle? Nepodporujte ji!

Pokud jste z řádků výše zmatení, další odstavec pro jistotu věnujeme postupům, které by vás před projev celulitidy nebo jejím zhoršením. Největší minusově body vám přináší nezdravý životní styl, při kterém:

 • převážně sedíte
 • málo se hýbete
 • nedostatečně pijete
 • jíte potraviny s velkým množstvím soli, tuku a cukru
 • užíváte hormonální antikoncepci
Lékaři také upozorňují na rizika nošení těsného oblečení, jež zhoršuje oběhem krve i lymfy a nedostatečné věnování pozornosti problémům souvisejícím s trávením, krevním tlakem (a oběhem všeobecně) a lymfatickým systémem.

 

Tři stupně celulitidy – který je ten váš?

Celulitida zdaleka není jen kosmetickým problémem. Ve svém nejhorším stádiu může dokonce ohrozit zdraví vašich nohou prostřednictvím otoků a zvýšené bolestivosti. A jak zjistit, kterým stupněm celulitidy vlastně trpíte?

 1. Nejmírnější stupeň celulitidy je pozorovatelný pouze při stlačení pokožky. Stačí stisknout kůži mezi prsty a objeví-li se malé hrbolky, je u vás již celulitida nezvaným hostem.
 2. Středně těžká celulitida se prozradí při sezení nebo jiném napnutí kůže.
 3. Nejtěžší stupeň uvidíte pouhým okem, a to kdykoliv. Kůže je už velmi výrazně zdeformovaná.

Jak se nejrychleji zbavit celulitidy

Bez vytrvalosti a trpělivosti se váš boj proti celulitidě zkrátka neobejde. Změna životního stylu a návyků je totiž jedinou zárukou úspěchů při boji s celulitidou, a také jejich trvalého udržení. Snížení množství přijímaného tuku, odplavení toxinů, omezení cukrů a podpora lymfatického systému jsou jádrem úspěchu. Posledního bodu lze dosáhnout mnoha způsoby, od prokrvování problematických partií za pomoci speciálních masáží až po cílené cvičení, zaměřené na stehna, boky a břicho (případně paže).

Zapomínat nesmíte ani na dostatečný pitný režim (minimálně 2 litry vody denně), jež by se měl skládat především z čisté vody a čistících čajů, jež organismus povzbudí a zbaví škodlivin. Naopak velkým tabu je hladovění – to celý proces odbourávání problematického tuku jen zpomalí. Jídelníček sestavte tak, aby byl zdravý a maximálně pestrý – dbejte především na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny.

Náš tip:
Zpočátku může být těžké okamžitě změnit svůj stravovací režim. Proto se nebojte doplnit do organismu důležité vitamíny a stopové prvky prostřednictvím kvalitních potravinových doplňků.

 

13 potravin, které vám pomohou v boji s celulitidou

Pokud si chcete sestavit svůj vlastní anticelulitidní jídelníček přímo na míru, ukážeme vám hned 13 superzdravých potravin, které byste přitom měli upřednostňovat- a to i za cenu, že se občas budete muset tak trochu přemoci. Tak tady jsou:

 • Avokádo – zdroj zdravých tuků

Je plné draslíku a kyseliny listové, takže účinné brání kolísání cukru v krvi a následnému pocitu hladu. Potěší také vysokým obsahem vlákniny a zdravým zdrojem tuku. Právě kvůli poslednímu bodu bychom ho však rozhodně neměli jíst po kilech. Mnohem rozumnější je použití 1-2 avokád denně jako náhradu másla např. do pomazánek nebo na chleba. Vyzkoušejte třeba knackebrot obložený avokádem a šunkou – lahůdka!

 • Celozrnné pečivo – skvělý zdroj rostlinných sterolů

Tyto látky na náš často pomrkávají z reklamy na margaríny, celozrnné pečivo (to pravé, nedobarvované karamelem), jich však obsahuje také hodně. Steroly si umí poradit se škodlivým cholesterolem i ošklivou celulitidou. Mezi jejich nejlepší zdroje patří kromě poctivého celozrnného pečiva také hnědá rýže, ovesné otruby, pšeničné klíčky či rýžové otruby.

 • Cibule optimalizuje metabolismus inzulinu

Dáváme ji skoro do každého vařeného jídla, a ani nás nenapadne, jak skvělou službu tím svému tělu děláme. Právě cibule totiž umí zatočit s nestálou hladinou inzulinu, a tím i krevního cukru. Vaše tělo tak nebude ukládat tuk ani vytvářet celulitidu. Ideální je cibule syrová, ale nic nezkazíte ani spařenou nebo pečenou.

Měli byste vědět:
Cibule obsahuje také velké množství důležitých vitamínů: kyselina listová, vitamíny skupiny, vitamin C, vitamin E a karoteny. Z minerálů pak především fosfor, vápník, sodík, hořčík, síru, železo, zinek, jód a měď.
 • Citrusové plody – pomocník při nedostatečně pevné vůli

Máte rádi pomeranče, mandarinky nebo třeba citron do čaje? O jejich vysokém obsahu vitamínu C, podporujícího imunitu, asi mluvit nemusíme, ale citrusy jako takové ukrývají i další výhody. Mírní totiž negativní dopady konzumace sacharidů. Takže až se příště neudržíte a dáte si ke svačině koláč hojně posypaný moučkovým cukrem nebo třeba pár řádků čokolády, vzpomeňte si právě na citrusy. Kyseliny v nich obsažené totiž omezují štěpení sacharidů na jednoduché cukry, zodpovědné za kolísaní hladiny krevního cukru. Právě tento proces je zodpovědný za zvýšené ukládání tuků a zhoršení projevů celulitidy. Citrusy sice nejsou zázračným všelékem, ale částečně vám pomoci mohou.

 • Červené víno si poradí s estrogenem

Jedna sklenka červeného vína denně je doporučována takřka všem ženám bez rozdílu věku. Zmiňován byl především obsažený resveratrol, který má zpomalovat stárnutí Málokdo, ale ví, že tato látka dokáže také snížit negativní účinky hormonu estrogenu, jemuž můžeme za vznik celulitidy poděkovat především.

Měli byste vědět:
Estrogen patří mezi steroidy. Je znám především jako ženský pohlavní hormon. Mužský organismus ho potřebuje také, ale v mnohem menším množství. Právě proto tato část populace celulitidou téměř netrpí.

 • Česnek stabilizuje hladinu krevního cukru

Přesně tak, má velmi podobné účinky jako cibule, a platí pro něj také stejná dietetická doporučení. Navíc působí jako přírodní antibiotikum a posiluje imunitu. Takže jasná volba!

 • Chřest – zbaví vás stresu i celulitidy

Stejně jako jiná listová zelenina obsahuje i chřest množství kyseliny listové ve formě snadno stravitelných folátů. Ty pomáhají bojovat proti negativním následkům stresu i proti celulitidě. Když nebudete ve stresu, nebudete tolik jíst ani ukládat tuk. Jak prosté, že?

 • Kuřecí maso si poradí s kolísáním cukru v krvi

Ano, je to tak – ale musíte vybírat to libové. Kuřecí prsa jsou ideální, ale vyhrát si můžete i se stehenními řízky, ze kterých dokonale vykrájíte veškerý tuk. Kuřecí maso je totiž perfektním zdrojem bílkovin. Pokud je dodáte svému tělu, zabráníte tak kolísání cukru v krvi. A o tom, jak velký vliv tento proces má na tvorbu celulitidy, jsme tady už mluvili. Bílkoviny vás navíc zasytí na poměrně dlouhou dobu, takže zapomenete na nejrůznější nezdravé svačinky a pochutiny.

 • Okurka – pomocník správného pitného režimu

Určitě už víte, jak velkou roli hraje při boji s celulitidou dostatečný pitný režim. Pokud je však pro vás pravidelné popíjení problémem, jděte na to oklikou a dejte si na svačinu obyčejnou salátovou okurku. Ta v sobě totiž obsahuje přibližně 90% vody, a kromě toho i další vitamíny a minerály.

 • Sardinky – královny omega-3 mastných kyselin

Ryby a mořské plody jsou skvělým zdrojem jódu, prospěšného tuku a mnoha dalších živin. Ty nejlepší z nejlepších však najdete v docela nenápadné rybce – sardince. Právě její maso má velmi vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, navíc je snadno dostupné i na našem trhu, třeba v konzervované podobě. Při konzumaci omega-3 ale nezapomínejte ani na omega-6, jež jsou k nalezení zejména v obilovinách.

 • Třešně – sladké potěšení bez výčitek

Jsou sice sladké, ale hladinu krevního cukru vám nerozkolísají. Mají totiž velmi nízký glykemický index, takže uspokojí vaši chuť na sladké, aniž by narušily rovnováhu v organismu. Můžete si tedy zamlsat, aniž byste se poté cítily provinile.

Náš tip:
Stejné vlastnosti jako třešně mají i všechny bobuloviny, např. borůvky, maliny nebo rybíz. A je vcelku jedno, jestli si je dáte čerstvé nebo vytáhnete letní zásoby z mrazáku.
 • Zelený čaj jako skvělým zdroj antioxidantů

O účincích zeleného čaje už bylo napsáno mnoho a mnoho stran. Nás však zajímají zejména dva: Jako zdroj antioxidantů se zelený čaj skvěle uplatní při péči o lymfatický i oběhový systém. A urychlení metabolismu dokáže podpořit rychlejší spalování přijaté energie, a tím i tuků. A to je přesně to, co potřebujeme, abychom zabránili tvorbě nevzhledných tukových hrudek v podkoží.

 • Zrající sýry nám prospívají díky kyselině linolové

O vysoké hladině hormonu testosteronu a jeho vlivu na celulitidu jsme tu už mluvili. A zrající sýry, jako např. hermelín nebo niva, vám mohou s jeho redukcí účinně pomoci díky obsahu kyseliny linolové. Na druhou stranu je však třeba zmírnit i jejich tučnost, takže pokud kromě celulitidy trpíte i nadváhou nebo dokonce obezitou, tento bod si z jídelníčku bez náhrady vyškrtněte.

 

Bez velkých změn se neobejdete

Kromě proměny svého jídelníčku budete muset do svého denního programu zařadit i další účinné bojovníky proti celulitidě. Tady je seznam těch nejúčinnějších postupů a technik.

 

Dopřejte si pravidelný pohyb a celulitida na zadku zmizí!

Chcete-li účinně minimalizovat riziko vzniku, bez vaší snahy se to neobejde. Ve hře je především správná cirkulace krve v těle a optimalizovaná funkce lymfatického systému. Ale nemusíte se děsit, k pokrytí těchto požadavků stačí málo. Například:

 • hodinová procházka každý den
 • 30 minut rychlé chůze denně
 • 2-3x za týden návštěva posilovny
 • 15-20 minut denně věnovaných cíleným cviků proti celulitidě
Cvičením zároveň spálíte spoustu kalorií a vyhnete se nepříjemnému přibírání na váze. A to i v případě, že váš jídelníček není zrovna ideální.

Seznamte se s nejúčinnějšími cviky proti celulitidě ZDE.

Prokrvování kůže prostřednictvím masáže

Jde o velmi příjemnou metodu, která se však neobejde bez již zmíněné důslednosti. Opakování každé ráno a ideálně i večer je nezbytné. Oceníte zejména zlepšení cirkulace krve a také úlevu od pocitu tzv. těžkých nohou. Na večerní masáž si proto doporučujeme udělat čas vždy.

Jak postupovat při masáži proti celulitidě podle tradiční i čínské medicíny si můžete prohlédnout ZDE.

 

Účinné gely, séra a krémy aneb celulitida na nohou

S výše uvedeným bodem toto doporučení velmi úzce souvisí. Bez kvalitní kosmetiky proti celulitidě to také nepůjde. Nebojte se investovat do kvality, a dbát na vysoký obsah přírodních ingrediencí. Mezi osvědčené spalovače tuků a bojovníky proti celulitidě patří například:

 • bříza
 • rozmarýn
 • skořice
 • chilli
 • olivový olej
 • jojobový olej
Přípravky s těmito složkami proto rozhodně patří mezi ty lepší. Sledovat je samozřejmě třeba procentuální obsah účinných látek, ale také obtížnost aplikace, výdrž balení (poměr kvalita vs. cena) a jednoduchou dostupnost. Přípravek, jež lze objednat pouze na internetu, se vám co do poštovného nepříjemně podraží.

Věděli jste, že:
Přípravky založené na přírodní bázi minimalizují riziko vzniku alergických reakcí? Jsou tedy více než vhodné ke každodennímu použití.

Kromě podrobné analýzy složení doporučujeme také projít si recenze uživatelů na internetu nebo se inspirovat porovnání těch nejlepších přípravků.

Recenzi na nejlepší krémy proti celulitidě si můžete prohlédnout ZDE a najít díky ní svého dokonalého favorita.

Anticelulitidní kosmetiku je nejlepší aplikovat za pomoci masáže. Ideální jsou zejména masážní kartáče. Jemné hrbolky a štětinky na těchto pomůckách pomohou účinným látkám rychleji proniknout do hlubší pokožky, a zároveň podporují žádanou cirkulaci tělních tekutin v podkoží.

Přečtěte si, jak vybrat vhodné kartáče na celulitidu ZDE.

 

Zábaly proti celulitidě

Masáže prováděné za pomoci skořicového séra nebo gelu bývají v kosmetických studiích často kombinovány také se zábaly. Do zábalu však lze použít prakticky jakýkoli anticelulitidní přípravek, ideálně se zahřívacím účinkem. Postižená místa postačí obalit igelitovou fólií a poté ještě ručníkem. Poté stačí půlhodinka, strávená třeba při čtení knihy, a vaše kůže vám poděkuje za opravdu účinnou detoxikaci a prokrvení.

Zábaly je vhodné opakovat alespoň 2 x do týdne, v ideálním případě po nějakém náročnějším cvičení, kdy mohou zároveň posloužit jako skvělý prostředek pro relaxaci.

 

Šikovné baňkování alias vakuumterapie

Tato metoda pochází z učení čínské medicíny, kde byla využívána při mnoha rozličných neduzích. Baňky jsou přikládány jednotlivě nebo za pomoci speciálního přístroje, a mají za úkol maximálně vypnout a prokrvit problematickou oblast. Navíc se při tomto postupu uvolňují spazmy a myoglézy, které jsou zodpovědné za bolestivé stavy způsobené celulitidou. Při vakuumterapii tak dochází k velmi rychlému zmírnění i těchto potíží.

Měli byste vědět:
Ženy se někdy snaží provádět vakuumterapii v domácích podmínkách poněkud svérázným způsobem. Používají k tomu klasický odpadový zvon. My to však vzhledem k nehygienickému materiálu a příliš silnému podtlaku, který může poškodit jemnou kůží a způsobit vznik mikrotrhlinek a modřin, rozhodně nedoporučujeme.

Málo známá cellulolipolýza

Na první pohled může tento postup vypadat drasticky, ale z rukou zkušeného dermatologa je opravdu bezbolestný. Spočívá v aplikaci malých elektrod přiložených na kůži, v nichž dochází ke střídání elektrického proudu. Tyto malé výboje zničí tukové buňky těsně pod povrchem kůže, a tím snižují jejich počet i možnost dalšího růstu celulitidy. Zlepšují také krevní tok v oblasti a koloběh lymfy. Jde o velmi účinný postup, který však není vhodný pro každého. Proto se vždy musíte poradit se svým dermatologem.

 

Léčba celulitidy ultrazvukem

Další velmi oblíbená procedura, kterou najdeme často v nabídkách slevových portálů nebo jako součást luxusních wellness balíčků. Princip je velmi podobný cellulolipolýze, navíc se však dá kombinovat s jinými účinnými metodami, samozřejmě vždy pod dohledem zkušeného odborníka. I ultrazvuk rozbíjí nežádoucí tukové buňky, a tím redukuje jejich výskyt.

 

Mikrojehly alias mezoterapie

Jedna z nejmodernějších procedur počítá se zaváděním mikrojehel do kůže. Nemusíte se bát – není to bolestivé, a kromě mírného začervenání a opuchnutí, jež brzy zmizí, nezanechává vůbec žádné následky. Mezoterapie je vždy doplněná aplikací dermaválečku, díky němuž se účinné látky dostávají do kůže v mnohem větším množství. Drobné vpichy pak podporují tvorbu kolagenu a průtok krve, což je velmi účinná zbraň proti celulitidě.

 

Odstranění celulitidy laserem

Poslední možností je použití laseru. Jde o moderní, i když poměrně náročný postup, při němž je třeba dodržet množství pravidel a správných postupů.

Přečtěte si více odstranění celulitidy laserem v našem článku.

 

Celulitida – závěrem

A tím bychom mohli naše ultimátní povídání o celulitidě elegantně ukončit. Pokud chcete vědět více, projděte si doporučené odkazy a zatočte se svou celulitidou jednou provždy. Pokud totiž víte, jak na to, časem se určitě k vysněnému cíli doberete! A pokud by vás zajímalo ještě něco dalšího, svěřte se nám v diskuzi pod článkem. Rádi vám odpovíme!