Masáž proti celulitidě – tradiční i podle čínské medicíny

Masáž proti celulitidě patří k nejlepším způsobům, jak s touto estetickou nepříjemností zatočit. Celulitida totiž doslova nesnáší cirkulaci krve a lymfy ve svém okolí. Nevzdá se sice bez boje, ale pokud vydržíte a vezmete si k ruce svůj oblíbený krém nebo gel na celulitidu, budete mít brzy vyhráno.

Také jste už vyzkoušely všechno? Skořicové zábaly, lymfodrenáž nebo profesionální masáže, ale nic nepomohlo? Uvěřily jste tomu, že je celulitida zkrátka dědičná a nic s ní nenaděláte? Odborníci naštěstí tento názor nesdílejí, a to napříč kontinenty. Účinnou masáž na celulitidu používá totiž jak čínská medicína tak i ta lidová z evropských luhů a hájů. Takže na tom docela určitě něco bude. A jak taková masáž proti celulitidě vypadá a proč je účinnější než tzv. konzervativní postupy?

Na jakém principu funguje masáž proti celulitidě?

Celulitida postihuje i hubené ženy – i topmodelky s ní mívají problém, jak dokazují jejich nevyretušované fotografie! Není tedy pravda, že stačí zhubnout a celulitida zmizí sama od sebe. Je totiž tvořena hrudkami tuku, usazenými v podkoží a na tuhle situaci jsou všechny dietní programy zkrátka krátké.

Aktivní lymfatický systém si s ní však dokáže poradit, pokud mu dáte příležitost. Zbaví vás buněčného odpadu a toxinů v okolí tukových hrudek. Cirkulace krve při masáži pak okolní tkáně zahřívá, vyživuje a regeneruje. Zdravá tkáň tak postupně začne tuk vytlačovat pryč na jeho původní místo, kde si s ním už tělo dokáže poradit. Zároveň brání prosakování tuku nového, takže celulitida se neobnovuje. A k rozložení ložisek celulitidy přispívá také tlak vašich rukou nebo masážních pomůcek při masáži.

Vyzkoušejte i cviky na celulitidu, které najdete zde.

 

Dobré rady pro začátek

Ale nejde jen o samotnou masáž. Stejně důležité jsou i kroky, které jí předcházejí, i ty, jež následují po ní. Masírování „jen tak“ rozhodně není příjemné. Rychle vás přestane bavit a navíc bude doopravdy bolet. K ruce si tedy vezměte hutný krém nebo olej proti celulitidě a našetřete s ním. Aktivní složky v takovém přípravku navíc podpoří aktivitu lymfatického systému a odbourávání tuku.

Náš tip: Vyzkoušejte třeba Matis vyhlazující gel proti celulitidě réponse corps 200 ml, o kterém jsme psali TADY.

A až budete hotoví, odolejte pokušení hned si odskočit do sprchy. Dejte masáži čas, aby zapůsobila. Nejdříve nechte pokožku trochu odpočinout (15 minut stačí) a teprve pak si dopřejte sprchu, v níž se bude střídat teplá a studená (nebo alespoň vlažná) voda. Teplá voda totiž svaly uvolní, zatímco studená stáhne cévy a zabrání nepříjemnému začervenání nebo otokům. Masáž si však můžete dopřát i ráno a sprchování nechat až po návratu domů. Záleží na tom, jak vám to bude nejvíce vyhovovat.

Masáž proti celulitidě – návod

Účinná masáž proti celulitidě by měla mít tři části:

  • úvodní rozehřátí
  • dynamická část bojující proti tukovým buňkám
  • závěrečná relaxace

 

1 – Úvodní rozehřátí

Použijte svůj oblíbený krém a namažte s ním celou nohu. A no, opravdu celou. Nemusí jít o nijak silnou vrstvu, na důležitých místech můžete později přidávat. Prsty obou rukou obejměte kotník a táhněte směrem nahoru a to několikrát, doku si nebudete jistí, že skutečně došlo k prokrvení úplně všech míst na spodní části nohou. Poté totéž zopakujte od kolena nahoru. Nebojte se přitlačit, chcete přece rozproudit krev a povzbudit lymfatický systém k usilovnější činnosti!

Vždy provádějte pohyb nahoru směrem k srdci, nikdy ne naopak.

 

2 – Dynamická část bojující proti tukovým buňkám

Představte si, že je vaše kůže těstem a začněte ji mísit. Prostě uchopte mezi prsty co nejvíce kůže na stehnech či zadečku a ráznými pohyby ji zvedejte nahoru a dolů. Mělo by to trochu štípat a hřát. „Těsto“ zpracujte a přesuňte se o kousek výš, dokud nepokryjete celou plochu.

Teď přijde čas pro pěsti. Sevřete ruce a hrany kloubů použijte jako razítka. Prudce přitiskněte a chvíli kružte a opět se nebojte přitlačit. Po několika otočkách se přesuňte dál. Tento pohyb velmi účinně rozbíjí tukové hrudky.

 

3 – Závěrečná relaxace

Až budete hotoví s dynamickou částí, opět zopakujte úvodní masáž od kotníku a kolene směrem nahoru. Tím podpoříte odvádění toxinů a dalších škodlivých látek pryč z vašich stehen. A totéž samozřejmě zopakujte i na druhé noze.

Náš tip:
Věděli jste, že: rozproudění lymfatického systému je pro tělo zároveň velmi účinnou přirozenou detoxikací?

Jestliže budete tuto masáž proti celulitidě provádět opravdu pečlivě, připravte si přibližně 15-20 minut času. Nejúčinnější je při provádění obden, častěji nedoporučujeme, aby si kůže mohla dostatečně odpočinout. To však neznamená, že byste měli na péči rezignovat úplně. Lehké vmasírování zvoleného oleje nebo krému proti celulitidě rozhodně nemůže uškodit.

Masáž proti celulitidě tuina z čínské medicíny

Tuina znamená v překladu „uchop a tlač“ a přesně tohle dělá. Kombinuje v zásadě ty nejlepší akupresurní, stimulační masážní techniky pro maximální účinnost celého procesu. Není nijak složitá a zvládnete ji i sami doma. Navíc některé prvky se shodují s tou tradiční „evropskou.“ V profesionálních salónech se provádí „nasucho“ přes oblečení, ale v domácích podmínkách si můžete vzít k ruce libovolné tělové mléko. A ani nemusí být anticelulitidní!

Zahřátí

Položte dlaň na stehno a jemnými pohyby přejíždějte po pokožce nahoru a dolů. Pohyby by měly být pomalé, jejich cílem je prohřátí problematických partií. Použít lze i obě ruce současně, pokud dokážete zajistit stejný tlak na obou.

Masáž hřbetem ruky

Malíkovou hranu položte na začátek stehnech a provádějte měsíčkové pohyby směrem dolů, dokud nedorazíte ke koleni. Zopakujte podél celého stehna. Vždy postupujte odshora dolů.

Štípání

Ne, není to tak drastické, jak to zní. Ruce položte naproti sobě a mezi palec a ukazováček uchopte volný záhyb kůže. Odtáhněte co nejdále od těla a pusťte. Postupně promasírujte veškerou kůži na stehnech.

Masáž palcem ruky

Palcem tlačte kůži na stehně odshora až ke koleni. Provádějte pomalu a tlačte co nejsilněji. Opět postupně promasírujte pokožku na celém stehně.

Masáž dlaněmi

Pátý krok zapojuje obě ruce. Každou ruku umístěte na jednu stranu stehna (měly by být naproti sobě) a silnými krouživými pohyby postupujte až ke koleni. Opět zopakujte tolikrát, kolikrát je třeba.

Náš tip:
Náš tip: pokud máte problém se silnými pažemi nebo nejste spokojeny s jejich vzhledem, lze techniky nazvané jako zahřátí, masáž hřbetem ruky, masáž palcem ruky a štípání použít i na nich. Také zde podpoří odchod přebytečného tuku z podkoží. Štípání pak lze uplatnit i na břiše.

Vaše masáž proti celulitidě může začít i ve vaně

Kdo by nemiloval relaxaci ve vaně plné vody a voňavé pěny? Vy ji však můžete využít navíc jako účinnou zbraň proti vašemu obávanému pomerančovému nepříteli! Jednoduše si do koupele už ze začátku přidejte rozmarýn, mátu, levanduli nebo šalvěj. Ty všechny odstraňují celulitidu a zlepšují tonus pokožky. Dopřejte si alespoň 20 minut relaxu a pak se směle vrhněte na masáž proti celulitidě!

Náš tip:
Náš tip: Pokud se nechcete koupat v bylinkách, naplňte jimi starou silonovou ponožku a tu navlékněte na výtok vanové baterie. Voda s sebou odnese účinné látky, a vy neucpete odpad!

Závěrem

Nenechte se odradit zdánlivou složitostí masáže proti celulitidě. Prohřátí kůže na stehnech a v jejich okolí je velmi příjemné a navíc i pro dobrou věc, takže se rozhodně vyplatí udělat si na sebe alespoň obden trochu času. A když vytrváte, uvidíte, že vás brzy celulitida opustí natrvalo!

Zatím žádné komentáře