Potraviny bohaté na bílkoviny – 9 nejlepších tipů!

Potraviny bohaté na bílkoviny – koketujete s některou nízkosacharidovou dietou? Hledáte jednoduchý stravovací plán, který by vám pomohl dostat se rychle do formy? Objevili jsme pro vás 9 nejhodnotnějších potravin s vysokým obsahem bílkovin. Stačí, pokud budete při tvorbě svého jídelníčku klást důraz právě na ně a můžete se brzy těšit na skvělé výsledky!

Potraviny do našeho seznamu jsme vybírali napříč kategoriemi, najdete tu proto od každého něco. Už z těchto jednotlivých surovin by se dal sestavit plnohodnotný jídelníček na mnoho dní. Vám nicméně postačí, pokud každý den zařadíte do svého stravovacího plánu 2-4, samozřejmě v dostatečném množství. V ideálním případě by tato skupina potravin měla nahradit některé z vašich nezdravých návyků. K televizi tak můžete místo chipsů uzobávat mandle a ke kuřecímu masu si míst brambor dopřát porci vařené či dušené kapusty.

Ovesné vločky

Čím jiným bychom měli začít den, než právě touto perfektní potravinou? V kombinaci s mlékem, jogurtem nebo jako přísada zdravých sušenek zkrátka nemají vločky chybu. A pochlubit se mohou i mnoha cennými nutričními látkami, například vitamínem B1 alias thiaminem, vlákninou, manganem, hořčíkem a dalšími prospěšnými minerály.

Info:
Ovesné vločky – množství bílkovin: 100 g ovesných vloček obsahuje cca 14 gramů bílkovin, 29 gramů sacharidů a pouze 4 gramy tuku.

Měli byste vědět: Doporučená denní porce ovesných vloček pro dospělého člověka je 50 gramů.

Sýr cottage

Doposud jste ho možná v regálech s mléčnými výrobky spíše přehlíželi. To je však velká škoda. Může se totiž pochlubit vysokým obsahem bílkovin a důležitých živin. V jedné porci si tak dopřejete spoustu selenu, fosforu, vitamínu b12 (riboflavinu) a samozřejmě vápníku. Je skvělý samotný, ale uplatní se i jako součást pomazánek, salátů nebo dokonce dezertů.

Info:
Sýr cottage – množství bílkovin: 100 g cottage cheese obsahuje cca 22 gramů bílkovin, 5 gramů sacharidů a 12 gramů tuku.

Libové hovězí maso

Bůhvíproč je za metu zdravého stravování považováno maso kuřecí. Přitom taková hovězí roštěná nám toho může nabídnout mnohem více. Bílkoviny, biologické železo, vitamíny skupiny B, zinek, mangan, hořčík – to je jen krátký výčet prospěšných látek, které do sebe v rámci jediného oběda dostanete.

Info:
Libové hovězí maso – množství bílkovin: 100 g vařeného hovězího masa obsahuje cca 25 gramů bílkovin, 0,3 gramu sacharidů a pouze 8 gramů tuku.

 

TIP – Velké srovnání Proteinových diet (Ketodiet)

 

Quinoa

O téhle nenápadné superpotravině jste určitě už slyšeli. Jde vlastně o semena amerického merlíku, oblíbeného už u starých Inků. Během půl hodiny je uvařená a vy získáte skutečně hodnotnou náhradu typických příloh jako jsou brambory, rýže nebo knedlíky. Dopřeje vám množství vlákniny, a také hořčík, fosfor, vápník, železo, vitamíny C a B, a navíc tak velkou porci vlákniny, důležité pro zdraví vašich střev. Konzumace quinoy 2x do týdne by měla být povinností každého, kdo to se svým zdravím myslím opravdu vážně.

Info:
Quinoa – množství bílkovin: 100 g vařené quinoy obsahuje cca 4 gramy bílkovin, 21 gramů sacharidů a pouze 2 gramy tuku. Kromě toho si dopřejte také 3 gramy vlákniny.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Čočka

Ale nemusíte hned brát útokem prodejny se zdravou výživou abyste si mohli dopřát něco bílkovinově hodnotného. Už obyčejná čočka má v sobě proteinů až až. A spolu s nimi také spoustu vitamínů a minerální látek. Pokud se obáváte nadýmání, vařte ji spolu s velkým kusem mrkve, který poté vyhodíte. Nadýmání omezí také vhodné koření, zejména majoránka, saturejka nebo kmín.

Info:
Čočka – množství bílkovin: 100 g vařené čočky obsahuje cca 23 gramů bílkovin, 52 gramů sacharidů a pouze 1 gram tuku.

Věděli jste, že čočka patří v rostlinné říši mezi tři favority s nejvyšším obsahem bílkovin vůbec?

Růžičková kapusta

Dokáže růst i pod sněhem, snadno se zpracovává a obsahuje velké množství vitamínu C a kyseliny listové. Ze všech druhů našich vyokoproteinových potravin navíc obsahuje zdaleka nejvíce různých druhů minerálních látek: draslík, chrom, fluor, pektin, sodík, molybden, fosfor, měď, mangan, zinek, pektin, selen, jód, kobalt a železo.

Info:
Růžičková kapusta – množství bílkovin: 100 g růžičkové kapusty obsahuje cca 4 gramy bílkovin, 6 gramů sacharidů a pouze 0,4 gramu tuku.

Vejce

I když to v posledních letech mezi výživovými poradci tak nevypadalo, faktem zůstává, že vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin, kterou si můžeme dopřát. Jsou totiž doslova přecpané zdravými tuky, antioxidanty, bílkovinami, minerály a vitamíny. A navíc jedno vejce denně udělá s vaším jídelníčkem divy.

Info:
Vejce – množství bílkovin: 100 kus slepičího vejce o váze 50 gramů obsahuje cca 6 gramů bílkovin, 0,4 gramu sacharidů a 5 gramů zdravých tuků

Řecký jogurt

Na náš trh vtrhly tyto nenápadné výrobky doslova jak povodeň. Dnes už jsou úplně všude a je to dobře. Oproti klasickým jogurtům totiž neobsahují prakticky žádné tuky ani cukry a díky jejich krémové konzistenci si je rychle oblíbíte. A dochutit si je můžete snadno třeba kakaem, oříšky nebo ovocem.

Info:
Řecký jogurt – množství bílkovin: v 1 kelímku řeckého jogurtu (140 gramů) najdeme cca 14 gramů bílkovin, 5 gramů sacharidů a pouze 0,2 gramu tuku.

 

TIP – Velké srovnání Proteinových diet (Ketodiet)

 

Mandle

Dopřejeme-li si ke svačině hrst těchto oříšků, bodáme tělu pořádnou porci hodnotných živin v čele s vitamíny skupiny B, hořčíkem, fosforem a zinkem. Pokud navíc před konzumací namočíme mandle do studené vody alespoň přes noc, podpoříme tak tvorbu příznivých enzymů, za kterém nám imunitní systém jistojistě poděkuje.

Info:
Mandle – množství bílkovin: 100 gramů mandlí obsahuje cca 2 gramy bílkovin, 2 gramy sacharidů a 5 gramů tuku.

Máte i vy nějakého svého výživového favorita, bez něhož si svůj nízkosacharidový jídelníček nedovedete představit? Pochlubte se nám v diskuzi!

Zatím žádné komentáře